Hlouběji do kapsy sáhnou majitelé hotelů či restaurací, ale i obce jako pořadatelé kulturních akcí, na nichž zní z reproduktorů hudba umělců, které svaz zastupuje.

Nové poplatky se nevyhnou ani provozovateli Zámecké sýpky Blansko, který nabízí ubytování, restauraci a bowling. „Vlastníme spoustu televizorů a rádií, takže nárůst cen výrazně pocítíme. Přesnou kalkulaci budeme dělat až poté, co zdražení nastane. Určitě ale kvůli tomu nebudeme zdražovat služby. Musíme se s tím vypořádat jinak," uvedl provozovatel zařízení Dušan Zelený.

Podle majitele blanenské restaurace a penzionu U Golema Bohuslava Jedináka je plánovaný nárůst cen až příliš velký. „Je to obrovský skok. Zřejmě vycházejí z toho, že mají monopol. Pokud někdo na Blanensku zorganizuje nějakou protestní akci, tak se nejspíš připojíme," sdělil Jedinák.

Ze srovnávací tabulky, kterou Ochranný svaz autorský zveřejnil na svých webových stránkách, vyplývá, že zatímco letos byla měsíční sazba ve městě s více než osmdesáti tisíci obyvateli nastavena na 186 korun, nově to bude 279 korun, jde tedy o padesátiprocentní nárůst. V malých obcích do tisíce obyvatel vzroste cena o jednatřicet procent, ze 148 korun na 195 korun. Uvedené sazby se týkají rádia se dvěma reproduktory.

Nový sazebník vyvolal rozčilení ve Sdružení místních samospráv České republiky. Na dvaadvacátého září chystá před sídlem OSA v Praze protest starostů a dalších dotčených subjektů. Možná se k nim přidají i představitelé Blanenska. „Zatím jsme v radě města neprobírali, jak se k protestu připojíme, ani jsme nevyčíslili zvýšení nákladů. Každopádně ale protest podporujeme. Zdražení je nehoráznost," okomentoval místostarosta Blanska Jiří Crha.

Také podle starosty Svitávky Jaroslava Zoubka je zvyšování cen nepřijatelné. „OSA tím zneužívá své dominantní postavení. Ještě budeme zvažovat, jak se k tomu postavíme," řekl Zoubek.

Starosta Křtin František Novotný to považuje za nehoráznost. „Hraničí to až s vydíráním. Při menší akci platí náš městys zhruba osm stovek za reprodukci hudby. Když se ceny zvýší, zatíží to náš rozpočet o několik tisíc korun ročně," uvedl Novotný.

Ochranný svaz autorský však argumentuje tím, že navýšením sazeb chce pouze zmírnit pokřivení trhu, protože v Česku platí ve srovnání se zahraničím historicky nejnižší sazby. „Není žádný důvod k tomu, aby se autorům hudby dostávalo v Česku nižší míry ochrany práv, než je běžné ve většině zemí Evropské unie," uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Starostové ze Sdružení místních samospráv ale oponují, že například sazby ve Švýcarsku, Slovensku a dalších evropských zemích jsou už dnes stejné jako v Česku, nebo dokonce nižší. „Ve stabilní tržní ekonomice nelze odůvodnit nárůst poplatků v jednom roce až o padesát procent. Například ve Švýcarsku jsou sazby už nyní nižší a přitom je tam nepochybně vyšší cenová úroveň než u nás," řekl místopředseda sdružení Jan Sedláček.