„Zvoníme i na počest zdravotníků. Osobně před nimi smekám. Obdivuji jejich nasazení a úsilí, se kterým se starají v době pandemie o nemocné lidi,“ řekla v prostorách hořické zvonice důchodkyně Marie Fojtíková. V obci zvoní ručně už dlouhá léta.

V pondělí ji doprovodila devítiletá vnučka Valerie, která stopovala čas zvonění. „Doba je zlá. Spousta mých kamarádů koronavirus prodělala, a někteří skončili v nemocnici. Já jsem už sama také ve věku, kdy mám obavy. Dnes tu zvoním a zítra můžu potřebovat pomoc lékařů,“ dodala žena.

Zvonění v blanenské místní části je podle ní rodinná tradice, kterou převzala po mamince a nyní ji pomáhá také její dcera. „Zvoníme v neděli v poledne. Pět minut. Pak když někdo v obci zemře. To se zvoní delší dobu a také v den pohřbu,“ vysvětluje žena.

K pietní akci se v pondělí připojili i věřící v nedalekém kostele sv. Martina v Blansku. Tam v poledne běžně zvoní každý den. „Dnes bylo ale vyzvánění delší. Kvůli pietě. Uctili jsme oběti koronaviru,“ informoval blanenský farář Jiří Kaňa.