„S prvenstvím jsem vůbec nepočítal. Bylo to obrovské překvapení,“ vyjádřil své dojmy Drahoslav Gric.

Soutěž se konala v německém Magdenburgu a účastnili se jí vahraníci z různých zemí světa. „Nechyběli zde například hudebníci a hudebnice z Koreje, Švédska, Německa nebo třeba Dánska. Byl jsem tam třetí nejmladší,“ uvedl třidvacetiletý student pražské Akademie múzických umění.

Hudební klání v Magdeburském dómu mělo tři kola. V prvních dvou měli soutěžící určené skladby, které museli odehrát. V posledním si mohli skladbu zvolit.

„Celá soutěž byla anomyní. Porota tak nemohla dávat body například podle sympatií, ale jen podle toho, jak kdo hrál. Mezi hudebníky tak nepanovala žádná rivalita, ale naopak zde byla výborná atmosféra,“ sdělil mladý varhaník, který se na soutěž připravoval přibližně od září.

„Byla to moje první zkušenost s hraním v zahraničí. Absolvoval jsem už soutěže v Brně a Opavě, ale tohle je jednoznačně můj největší úspěch,“ dodal Gric, jehož k hraní na varhany přivedla v podstatě náhoda. „U nás doma nikdo nehrál na žádný nástroj. Já jsem v dětsví chodil do sboru a při zpívání v kostele jsem mě natolik zaujaly varhany, že jsem se na ně chtěl naučit hrát. Základy hry jsem získal na základní umělecké škole, potom vystudoval konzervatoř a teď jsem ve druhém ročníku akademie,“ sdělil.

Prvenství v soutěži mu kromě radosti a nových kontaktů s hudebníky z jiných zemí světa přineslo i nové šance. „Získal jsem peněžní odměnu a ocenění, ale zejména možnost vystupovat příští rok na koncertě v Německu. Doufám, že se mi pak podaří se zviditelnit a hrát více na veřejnosti,“ dodal.

V našem regionu hrává Gric například v kostele ve Sloupu nebo v dřevěném kostelíku v Blansku. „Kvalita a stav varhan v našich kostelích často neumožňuje hrát zde nějaký větší koncert,“ podotkl Gric.