„O situaci ve škole jsem věděl jen zprostředkovaně z doslechu a z médií. Na jednu stranu z toho mám lehké obavy, ale zároveň je to pro mě velká profesní výzva. Škola má podle mého obrovský potenciál a byla by škoda ho nevyužít kvůli vztahům mezi pedagogy. Myslím, že jako cizí člověk zvenčí mám šanci to urovnat tak, aby se vše zlepšilo a pracovalo se v příjemném prostředí,“ řekl Deníku Prosser.

Je absolventem Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci v oboru Hudba se zaměřením na klasickou hudbu. Má více než dvacetiletou pedagogickou praxi, aktivně působí v několika hudebních tělesech a organizuje řadu kulturních akcí. „Rada při svém rozhodování vycházela z výsledků jednání konkurzní komise, podle které byl Petr Prosser nejvhodnějším ze všech devíti uchazečů,“ informovala krajská mluvčí Monika Brindzáková.

Rada Jihomoravského kraje jmenovala nového ředitele ZUŠ Boskovice. Od prvního prosince ji povede Petr Prosser.Zdroj: Archiv Petra ProsseraKromě zlepšení komunikace mezi pedagogy chce Prosser zapracovat na společných projektech mezi jednotlivým obory školy. „A také navázat spolupráci s folklórním souborem Velen a boskovickým symfonickým orchestrem,“ dodal.

Předchozí ředitelku odvolala krajská rada po osmi letech působení v čele školy. Předcházely tomu odchody učitelů, petice a žádost o odvolání. Ze strany pedagogů a bývalých zaměstnanců školy padala také slova o šikaně. „K odvolání jsme přistoupili na základě dvou hodnocení práce paní ředitelky ze strany inspektorátu práce a školní inspekce. A z důvodu dlouhodobé špatné pracovní atmosféry na škole. Ani při osobním pohovoru nebyla paní Matušková schopna navrhnout jakékoliv řešení nastalé situace,“ informovala tehdy krajská radní pro školství Jana Pejchalová.

Propuštění zaměstnanců

Bývalá ředitelka Stanislava Matušková odmítla, že by na škole docházelo k šikaně nebo psychickému nátlaku. „Pouze jsem vyžadovala dodržování pravidel a povinností zaměstnance. Začátek problémů vidím v propuštění zaměstnanců bez kvalifikace, se kterým se někteří učitelé nevyrovnali,“ poznamenala před časem. Samotné odvolání už komentovat nechtěla. Na škole pracuje dál. Podle informací z webu školy je na hudebním oboru s výukou hry na violoncello a elektronické klávesové nástroje.

Jejího nástupce vybrali na kraji už v srpnu, ale výběrové řízení tamní úředníci nakonec zrušili. Z deseti uchazečů tehdy konkurz vyhrál bývalý ředitel umělecké školy ve Vsetíně Roman Konůpka, který před lety učil i na Blanensku. Podle zástupců kraje však tento navrhovaný kandidát vzbudil vlnu negativních ohlasů mezi odbornou a laickou veřejnost.

Deník oslovil několik současných i bývalých učitelů tamní školy a také místní, kteří k ní mají blízko. Nikdo z nich však nechtěl osobu Romana Konůpky blíže komentovat. Podle některých lidí se však jedná o problémového člověka. „Já bych pod ním pracovat nechtěl. Mám s ním své zkušenosti. Rozhodně bych ale do toho netahal politiku, ta s tím nemá nic společného. Problémy byly morálního rázu,“ uvedl jeden z dotázaných, který si přál zůstat v anonymitě.

Konůpka na Vsetínsku působil v hnutí Trikolóra. V minulosti byl členem ODS. Před dvěma lety ho zlínská krajská rada nejmenovala ředitelem vsetínské umělecké školy, přestože dvakrát vyhrál konkurz. „Co mám k tomu říct? Nejdřív mi z kraje přijde dopis, že jsem vyhrál konkurz a třetího srpna mě jmenují ředitelem školy. Pak mi volali, že se to odkládá a jinak nic. Už před tím se ale ke mně dostaly informace, že řadě lidí ležím v žaludku. Proč, to nevím. Můžu jen spekulovat. Pětadvacet let jsem tady nebyl. Škoda, že jsem se nemohl sejít s učiteli a představit jim svůj pracovní koncept,“ řekl v srpnu Deníku Konůpka. Do opakovaného konkurzu se už nepřihlásil.