„Zubaři vlastně slouží dopoledne čtyři hodiny a dostanou přes osm set korun? To je podle mě spousta peněz. Osobně si myslím, že by ty peníze v jiné oblasti pomohly více. Těžko to ale soudit, když nevidím do jejich platů,“ míní Martin Nikl z Blanska, který zubařskou pohotovost využil jedinkrát v životě.

Podle předsedy lékařské komory Vlastimila Žilky zubaři slouží rok a půl pohotovost ve svých ordinacích. „Dřív jsme byli pod záchrankou a ta nám vždycky paušálně přidělila směšnou částku,“ sdělil Žilka. Zubní lékaři sloužili za devadesátikorunové poplatky od pacientů. Po zavedení těchto poplatků podle Žilky četnost pacientů, využívajících pohotovost, klesla. „Lékaři přitom dostali zaplaceno za ošetřeného pacienta, což museli prokázat pojišťovně, která jim pak peníze proplatila,“ pokračoval Žilka a upozornil na fakt, že lékaři musí platit i za zdravotní sestřičku, úklid a topení v zimních měsících. Roli hraje i to, že ordinace v městečkách na Blanensku nenavštíví tolik pacientů s akutním problémem jako ordinace v Brně.

Letos zubařům jejich službu proplatí pracovníci Nemocnice Boskovice. „Peníze, kterými nám přispějí krajští radní, jsme nemohli obdržet my jako fyzické osoby. Proto to jde přes Nemocnici Boskovice. Teď po pololetí jim budeme posílat faktury,“ vysvětlil Žilka.

Že zubní lékaři obdrží peníze, potvrdil i mluvčí krajského úřadu Jiří Klement. „Krajští radní přispějí stomatologické lékařské službě první pomoci dvěmi sty tisíci korunami. O tom, jestli v budoucnu přidají nebo ne, bude opět rozhodovat krajské zastupitelstvo,“ uvedl Klement.

Krajské peníze uvítá lékařka Eva Hosová, která působí v rájecké ordinaci. „Předtím jsme sloužili jen z lásky k pacientovi. Šlo vlastně o dobročinnou akci,“ řekla Hosová. Když při pohotovostní službě vydělala pět set korun, rozhodně tyto peníze neskončily v její kapse. „Musela jsem zaplatit elektriku. Dále se mnou sloužila sestřička, ordinaci je pak potřeba také uklidit,“ vysvětlila lékařka. Ta slouží stejně jako její kolegové od osmi hodin do pravého poledne.

„Za to dopoledne mi mohou přijít jen dva, tři lidi. Tak si děláme administrativní práci. Někdy si na den služby objednáme své pacienty. Jde převážně o ty, kteří jsou ve všední den zaneprázdnění kvůli práci a nedostanou se sem,“ dodala Hosová. V pohotovosti bývá čtyřikrát do roka. Jednou za půl roku musí vyplnit fakturu. „Když jsem měla službu v únoru, dokonce jsem brala pacienty z Brna. Na tamní pohotovosti bylo totiž plno, tak přijeli za ošetřením do Rájce–Jestřebí,“ zavzpomínala Hosová.