Více jak polovina si pro nalezené předměty na městský úřad nepřijde. Většinu těchto věcí tak nechají úředníci zlikvidovat, některé putují na charitu či do městské pokladny.

Boskovičtí přicházejí na radnici s nalezenými věcmi zhruba padesátkrát do roka. „Letos evidujeme devětatřicet věcí, pro které si ještě nikdo nepřišel. Máme tu třeba pět kol. Dvě z nich, docela zachovalá, asi před čtvrt rokem přivezl pán, který je našel ráno u přehrady. Je ale pravděpodobné, že je tam někdo nechal, když šel třeba na hříbky, a pán jim je odvezl,“ domnívá se Marcela Veselá, která na boskovické radnici pracuje. Ta zmínila také případ, kdy za ní přišla s tisícovkou v ruce pracovnice benzínky. „Paní chtěla peníze vrátit zákazníkovi, ten ale ujel pryč. Děti s instruktorem zase našli v poli u Boskovic sportovní tašku s pánskými věcmi a toaletními potřebami,“ vypíchla perličky z poslední doby Veselá.

Boskovičtí nejčastěji ztrácejí klíče, dále hodinky. Někdy na ztráty a nálezy docházejí plačící děti, že přišly o mobil. Pokud byl však novější, mají smůlu. Lidé si jej nechají. „Často k nám míří i problematičtí lidé, kteří v podnapilém stavu ztratili doklady,“ podotkla Veselá. Ta seznam věcí obvykle vyvěsí na úřední desku, ovšem bez detailního popisu. Těch, kteří si ztrátu přijdou vyzvednout, se pak ptá na přesný popis, aby měla jistotu, že nepadne do nesprávných rukou. Boskovičtí si vyzvedávají pouhou třetinu věcí, které na úřadě skončí.

V Letovicích nyní čeká na své majitele devětadvacet ztracených věcí. „Zatím se jich podařilo vrátit jen deset. Loni jsme zaznamenali třiačtyřicet věcí, pro ty si přišlo jen devatenáct majitelů,“ uvedl letovický místostarosta Radek Procházka. Nyní má na seznamu třeba žebřík, stará kola, deštník, kufr s oblečením, klíče, mobily a také šest brýlí. „Když o tyto věci lidé neprojeví do roka zájem, propadají městu. Některé zlikvidujeme, jiné prodáme nebo dáme na charitu. Městská pokladna si ale přilepší jen o pár set korun ročně,“ sdělil Procházka.

V Rájci–Jestřebí se najde za rok kolem stovky předmětů. „Měli jsme tu třeba ochrannou přilbu, vedou ale brýle, peněženky, které jsou většinou prázdné, a klíče. Těch lidé přinesou několik za jediný týden. Z deseti klíčů se však vrátí k majiteli jen jeden. naopak se stává, že lidé se přijdou ptát na ztracené klíčky, které tu vůbec nemáme,“ popsala Kamila Skácelová z rájeckého úřadu.

Podobné věci odevzdávají lidé z Blanska. Na radnici navíc přibylo staré dětské kolo. V minulosti tam jedna paní donesla dokonce fretku. Když se k ní nikdo nehlásil a hrozilo, že bude utracena, vzala si ji zpět k sobě. „Loni dokonce někdo z lidí donesl několik tisíc korun, které našel. Zatímco jsme zaznamenali devětašedesát ztrát, letos jich máme už dvaasedmdesát,“ přiblížila pracovnice blanenské radnice Hana Kolmačková. Podle ní s nalezenými věcmi přicházejí lidé nejrůznějšího věku, od malých dětí až po důchodce.