„Už několikátou noc jsem se kvůli tomu zubu pořádně nevyspala. Ale musím to vydržet až do víkendu na pohotovost. Přece si nebudu brát kvůli takové blbosti neschopenku.“ Tak teď může uvažovat nejeden z pracujících na Blanensku. Devadesátikorunový regulační poplatek, který mnohé z nich od návštěvy lékařské služby první pomoci v nemocnicích odrazoval, bude od 1. února pro pacienty zrušen. Stejně jako v krajských nemocnicích, se jihomoravští radní nyní rozhodli odpustit regulační poplatek za návštěvu lékařské pohotovosti také v nemocnicích, které přímo pod kraj nespadají. Tedy i v Blansku a v Boskovicích.

„Přestože blanenskou ani boskovickou nemocnici nezřizuje kraj, platí v nich lékařskou službu první pomoci, kterou nemocnice poskytují. Aby nebyli poškozováni pacienti právě v těchto okresech, které nemají krajskou nemocnici, navrhli radní, že regulační poplatek za návštěvu pohotovosti bude nemocnicím proplácet kraj,“ vysvětlil mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jan Chmelíček.

O nový systém proplácení regulačních poplatků za návštěvu pohotovosti usiloval také místostarosta Blanska a radní Jihomoravského kraje Ivo Polák. „Na kraji zastupuji především zájmy Blanska a Boskovic, proto jsem návrh na změnu o proplácení regulačních poplatků za lékařskou službu první pomoci uvítal. Pro naše občany tím bude tak trochu kompenzovaná nevýhoda, že na Blanensku chybí krajská nemocnice,“ řekl radní Polák.

Lékaři se bojí víkendových front

Pacientům se sice prominutím devadesátikoru­nového poplatku uleví, lékaři z Blanenska se však bojí návalu nemocných právě o víkendech a po večerech, kdy budou na pohotovosti sloužit. „Obávám se, že po zrušení devadesátikoru­nového poplatku, který měl regulovat návštěvu pohotovosti jen na nejnutnější případy, se to tam nebude dát vydržet. Spousta lidí tam bude chodit i s maličkostmi, které by jinak počkaly, nebo naopak se jim nebude chtít odcházet ze zaměstnání a nechají návštěvu lékaře až na víkend,“ hrozil se lékař z blanenské nemocnice, který si nepřál být jmenován z ohleduplnosti k pacientům. Jeho jméno je redakci známé.

Jako problém naopak nevidí změnu v proplácení regulačních poplatků ředitelka nemocnice v Blansku Vladimíra Danihelková. „Mně je docela jedno, jakým způsobem nemocnice peníze z poplatků dostane. Hlavně, že s nimi i nadále budeme moct počítat při plánování rozpočtu. Administrativní změnu v proplácení poplatků jsme určitě schopni zvládnout,“ prohlásila šéfka blanenské nemocnice Danihelková.

Že regulační poplatky za návštěvu lékařské služby první pomoci nepůjdou na Blanensku z kapes pacientů, je už jisté. Jen se zatím neví, jakým způsobem za pohotovost ušetří. „Příští týden se ještě radní sejdou, aby projednali způsob proplácení regulačního poplatku, jestli ho lidé vůbec nebudou platit nebo jestli jim bude proplácen zpětně,“ doplnil krajský mluvčí Chmelíček.