Místo ní sice ve škole od příštího roku vznikne navíc další čtyřletá třída, změny se však gymnáziu přesto nevyhnou.

„Zvraty, které teď nastanou, nebudou tak velké, jak jsme si původně mysleli. Nakonec nepřijdeme o osm tříd, ale jen o čtyři. Proto například neplánujeme propouštění zaměstnanců. Na jejich počtu se výměna tříd nakonec neprojeví,“ uvedl ředitel blanenského gymnázia Pavel Henek.

Přesto s sebou rozhodnutí kraje problémy přineslo. Vedení školy například neví, co s učebnicemi nakoupenými pro nižší gymnázium. „Jsou k ničemu, protože je nebude mít kdo používat. Naštěstí nemusíme řešit problém pomůcek na vyšším gymnáziu, kde si studenti kupují učebnice sami,“ vysvětlil Henek.

Ve škole se také trápí nad tím, jak budou v budoucnosti vypadat přijímací zkoušky. „Chceme si se všemi pracovníky sednout a pořádně promyslet, co s přijímačkami. Vážně uvažujeme o tom, že v testech nebudou všeobecné studijní předpoklady, které jsme zkoušeli doteď, ale čeština a matematika,“ řekl Henek.

Až donedávna Blanenští nevěděli, kolik tříd nakonec v gymnáziu bude. Teď už však mají jasno. „Na konci září jihomoravští radní schválili, že v příštím školním roce v Blansku otevřou jednu osmiletou třídu a dvě čtyřleté,“ uvedla vedoucí odboru školství krajského úřadu Hana Poláková.

Zásluhu na tom, aby rozdíl v počtech žáků nebyl nakonec tak veliký, má i vedení Blanska. „Bylo pro nás nepřijatelné, aby osmiletou třídu zrušili a nenahradili čtyřletou,“ uvedl blanenský místostarosta Jiří Crha, který proti rozhodnutí kraje před časem ostře vystoupil.

Větší úspěšnost

Důsledky původního plánu by byly podle ředitele Henka závažné. „Nabídka všeobecného vzdělání v okrese by šla značně dolů. A nemůžeme zapomínat ani na ekonomické důsledky,“ podotkl Henek. Přesto by byl radši za osmiletou třídu. „Důvodů je víc, například tito absolventi mají větší úspěšnost na vysokých školách,“ objasnil Henek.

Podle něj je zřejmé, proč kraj nakonec rozhodl takto. „Chtěli udržet vyvážený poměr mezi možnostmi vzdělání v jižní a v severní části okresu Blansko,“ míní Henek.

Kraj před časem rozhodl o sloučení některých středních škol. Nyní přijde na řadu optimalizace gymnázií. Kritéria pro novou podobu gymnaziálního vzdělávání mají být hotová do března. „V nejbližší době se ředitelé škol sejdou se Stanislavem Juránkem, který má školství v kraji na starosti. Společně bychom měli kritéria určit,“ uvedl ředitel boskovického gymnázia Jaromír Fiala. Tomu také hrozilo zrušení jedné třídy, ale kraj nakonec rozhodl, že to neudělá.

Henek se nových kritérií nebojí. „Myslím, že na Blanensku už ke změnám nedojde. Současné nastavení tříd je vyhovující,“ uvedl ředitel blanenského gymnázia.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ