Dříve bylo běžné, že některá auta stávala na olešnickém náměstí nepřetržitě několik dnů či týdnů. „Ostatní řidiči museli třeba při cestě za nákupy místo stále dokola objíždět a nakonec zastavit tak, že blokovali provoz. Z tohoto důvodu rozhodlo zastupitelstvo města o regulaci parkování na náměstí formou zpoplatněného stání," připomněl starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Šedesát z jednasedmdesáti parkovacích míst tak mohou lidé využívat pouze za poplatek. „Musím přiznat, že jsme se trochu báli, jak se s tím naši obyvatelé smíří. Jestli třeba nezačnou svá auta nechávat schválně na jiných parkovištích nebo různě jinde po městě. Už po čtrnácti dnech jsme však mohli konstatovat, že jsme se rozhodli jednoznačně správně," je rád Peša.

Všichni řidiči si sice musí u parkovacího automatu vyzvednout lístek, ale první půlhodinu mají zdarma. „Právě toho většina z nich využívá. Na nákup jim taková doba nejspíš stačí. S tím, že bychom na našem rozhodnutí měli vydělávat, jsme ani nepočítali. Třeba za prvních šest dní jsme z přístroje vybrali kolem sto sedmdesáti korun," usmál se starosta Olešnice.

Aby nová pravidla nelimitovala lidi, kteří na místě parkují, než odjedou autobusem za prací do jiného místa, zrekonstruovali Olešničtí parkoviště pro zhruba dvacet aut za nákupním střediskem. „Lidé si musí pouze vyřídit povolení od městského úřadu na základě potvrzení od zaměstnavatele. Kapacita je dostatečná, běžně tam stává pouze pár vozů," konstatoval Peša.

Více místa na náměstí by Olešnickým mohlo v budoucnu přinést určité výhody. „Jsme významným přestupním místem pro integrovanou autobusovou dopravu. Bohužel se stává, že dva nabízené ostrůvky nestačí. Po nejnovějších zkušenostech proto nevylučujeme, že k nim přibude třetí," oznámil starosta.