„To je ďábelské tempo, kdo ho vydrží až do cíle? Fanděte!“ burcuje spíkr obecenstvo.

Křetínka Cup se koná na březích letovické vodní nádrže už po sedmé. Pořadatelé mají obavy z počasí. Déšť však kropí pláž nakonec jen chvíli. „Pro příchozí jsme připravili také spoustu zábavy. Pro děti horolezeckou stěnu, skákací hrad nebo kolotoč. Vstupenky jsou slosovatelné a hlavní cenou je koloběžka,“ říká ředitel závodu Miroslav Holas. Na programu je i večerní koncert a párty.

Zdálky hemžení lidí na pláži a lodě na hladině sleduje skupina výletníků z Prostějovska. „Moc se mi líbí, že se dokáže domluvit parta lidí a vyrazí na takovou akci. Na lodi musejí při závodě táhnout za jeden provaz, i když jedou třeba jen pro zábavu. Ještě víc se mi ale líbí přehrada a její okolí. Je tady moc krásně,“ říká Oldřich Crha z Prostějova.

Po louce u nádrže se trousí skupinky turistů. A také posádky lodí, které právě dokončily některou z rozjížděk. „Závodíme za tým Cetkováci. Zatím jsme jeli dvě rozjížďky a obě se nám povedly super. Jsme ve finále. Teď si trochu odpočineme. Hlavně abychom porazili posádku Šorani z Velkých Opatovic. To je pro nás regionální derby,“ směje se jeden ze závodníků Jakub Müller.

Ilustrační foto
Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

U nástupních mol to vře. Posádky jednotlivých lodí zastrašují soupeře svými pokřiky a mávají pádly nad hlavami. „Voda, voda, voda, takhle jede Škoda,“ hecuje se tým z Mladé Boleslavi. „Formu tady ladíme už od pátku. Zatím je vynikající. Nic jiného než zlato nebereme. Jsme tu už poněkolikáté,“ říká Veronika Průšová.

„Máme to rozjeto na všech frontách. Kromě dvoustovky jedeme i kilometr. Navíc naše kapitánka Verča je i v soutěži Miss Křetínka, takže na bedně určitě budeme,“ dodává další člen mladoboleslavské posádky.

Organizátoři připravili pro závodníky několik kategorií. Od juniorů, žen a amatérských posádek až po týmy, které jezdí závody dračích lodí pravidelně a trénují. Nejpočetnější zastoupení má na Křetínce tradičně amatérská kategorie fun. V sobotu v ní pojede přes čtyřicet posádek. „Premiérově se na Křetínce startuje z pevných bloků,“ říká za organizátory Tomáš Blaška.

Účastní se také týmy ze zahraničí. Například z polské Wrocłavi. A v letovickém týmu Úřední šiml, složeném z místních úředníků, pádlují také kolegové z partnerského města Kirchlinteln. „Kapitán nám řekl, že budeme potit krev,“ směje se Hana Palbuchtová z česko-německé posádky.

Ilustrační foto.
Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Příchozí baví kromě adrenalinových jízd také originální názvy týmů. Po hladině sviští například Křetínská saň, Žňová hlídka, Suchý trenky, Loď duchů nebo Takijako Nakaschi. Dobře se baví i samotné posádky. Řada z nich na pláži totiž kempuje už od pátku a zdrží se do neděle. „Pádlujeme jako o život, ale umístění není až tak důležité. Bereme to jako společenskou akci s našimi slovenskými přáteli. A na co jsme jeli? Jako pohon? No voda to nebyla, ale radši to nebudu rozmazávat, aby nás ještě nediskvalifikovali,“ směje se závodník Jirka z týmu Takijako Nakaschi.

V kategorii juniorů vyhrávají na dvoustovce Dráčata z Křetínky. Druhá je taneční skupina Bami Kunštát. Mezi ženami vítězí posádka VSJ Women. V kategorii fun na dvě stě metrů nakonec vítězí Cetkováci v čase 51,60 s před Alika dragons. V elitní kategorii sport poráží Wrocłav Škodováky o necelou vteřinu. Polská parta ovládne ve stejné kategorii i kilometrovou trať v čase lehce nad čtyři a půl minuty. Kategorii fun vyhrává na kilometru formace Alika dragons a mezi ženami oplácejí porážku posádceVSJ Women vítězné Pohodářky.