Jen ve Znojmě během dvou týdnů vzrostl počet těchto pacientů čtyřikrát. „Nyní máme v péči osmasedmdesát pacientů s Covid-19. Z toho třináct ve vážném stavu. V provozu máme již tři covidové jednotky a anesteziologicko-resuscitační oddělení bylo posíleno o dalších devět lůžek, tedy na dvojnásobek,“ uvedla v pondělí mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá.
Covidová lůžka musela nemocnice navýšit na úkor jiných oddělení. „K zajištění plynulého provozu nám chybí asi třicet zdravotníků, převážně sester, žádáme o pomoc dobrovolníky. Dalším řešením, jak získat personál je případné omezení ambulantní péče,“ nastínila vývoj Veselá.

Lůžka vyčleněná začátkem listopadu pro pacienty s covidem přestávají stačit i v Hodoníně. „Musíme je navyšovat, z původních čtyřiadvaceti na pětatřicet,“ potvrdil ředitel nemocnice v Hodoníně Antonín Tesařík.
Ze současných dvaadvaceti covidových pacientů jsou tam ve vážném stavu dva. Většina z nich není očkovaná. „Z celkového počtu hospitalizovaných s Covid-19 je šestnáct neočkovaných a šest očkovaných,“ upřesnil Tesařík.
Pacienti s Covid-19:
• Nemocnice Znojmo: 78 / 13 vážný stav
• Nemocnice Boskovice: 31 /1 vážný stav
• Nemocnice Vyškov: 60 / 6 vážný stav
• Nemocnice Hodonín: 22 / 2 vážný stav
• Nemocnice Břeclav: 54 / 8 vážný stav
• FN Brno Bohunice: 112 / 32 vážný stav
• FN u sv. Anny v Brně: 85 / 16 vážný stav
O výpomoc už požádali Hodonínští Český červený kříž a také armádu. Lidé, kteří čekali na plánovanou operaci se jí kvůli nárůstu covidově nemocných dočkají nejdřív v novém roce. Zdravotníci se soustředí jen na akutní péči. Bez výjimky jsou všude zakázané návštěvy.
Scénář z letošního jara se opakuje i ve Vyškově. V tamní nemocnici museli kvůli velkému množství covidových pacientů uzavřít sedm jiných oddělení. „Kontaktujeme dobrovolníky, především z řad záchranářů. Vývoj situace naznačuje, že bude obdobná jako na jaře, pomoc armády by byla vítaná,“ řekla náměstkyně pro zdravotní péči vyškovské nemocnice Marie Pojezná.
Zatímco ještě před čtrnácti dny tam zdravotníci pečovali o osmnáct lidí s covidem, včera už jich bylo šedesát. „Od pondělí navyšujeme kapacitu o dvacet dalších lůžek,“ upřesnila Pojezná.
Kvůli nedostatku personálu musí redukovat provozy i v nemocnici v Boskovicích na Blanensku. Lůžka tam ale zatím stačí. „Nyní pracujeme na dvou covidových stanicích s maximální kapacitou čtyřiapadesáti lůžek. Pečujeme o jedenatřicet pacientů, tři jsou na umělé plicní ventilaci a jeden ve vážném stavu,“ uvedl Vladimír Zemánek, náměstek pro lékařskou péči boskovické nemocnice.
Dobrovolníky tam neoslovují. „Pomocí by pro nás byli studenti zdravotnických oborů, ale ti nenastoupí, pokud není vyhlášen nouzový stav,“ objasnil Zemánek.
Volná místa hlásí zatím i nemocnice Břeclav. „Vše musíme koordinovat s krajem a Centrálním řídícím týmem, teď nám aktuálně vypomůže armáda,“ přiblížila mluvčí Nemocnice Břeclav Eliška Windová.

Zhruba na polovinu omezili operace i v obou fakultních nemocnicích v Brně. K rekordnímu počtu, kolem tří set pacientů s Covid-19 vyjíždí denně i jihomoravští záchranáři. „V neděli to bylo 338 výjezdů. Jedná se o nárůst kolem pětadvaceti procent oproti normálu,“ upozornila mluvčí záchranářů Michaela Bothová.
Situace se dramaticky zhoršuje
V Jihomoravském kraji leželo v pondělí na covidových lůžkách celkem 575 pacientů, na JIP pak dalších 109 s nejtěžším průběhem. Situace se ale dramaticky zhoršuje. „Podle prognóz to vypadá, že během šesti až deseti dnů se dostaneme nad tisícovku hospitalizovaných,“ řekl hejtman Jan Grolich po pondělním jednání krizového štábu.

Požadavky na pomoc armády nahlásilo na kraj osm nemocnic. „Jedná se asi o čtyřiapadesát vojáků. První z nich se zapojí do pomoci v nemocnicích od 18. listopadu,“ upřesnil Grolich.
Kraj požádá podle něj i o dobrovolnou pomoc studenty zdravotních škol a osloví dobrovolníky ze složek integrovaného záchranného systému a z Českého červeného kříže.