„Kompletně jsme sklidili ozim ječmene i trávu na seno,“ vypočítává Menšík, který připisuje letošní brzké žně nenormální zimě, tropickým teplotám v květnu a nedostatku vody v průběhu roku.
Jeho slova potvrzuje i Jaroslav Borek ze blanenské zemědělské agentury. „Začali jsme se sklizní o čtrnáct dnů dřív a v současné době máme sklizeno asi tři čtvrtiny plochy ozimého ječmene,“ vypočítává Borek, podle kterého je letošní úroda menší než loni. „V nejbližší době bychom měli začít sklízet řepku, protože hrozí její vypadávání a v důsledku toho vznik velkých ztrát,“ obává se.
Podle Menšíka se všeobecně očekává, že po teplém jaru bude úroda výborná. „Já to ale vidím na průměrnou sezónu. Horší to bude s řepkou, zatím to vypadá na dobrou úrodu kukuřice a cukrovky,“ myslí si Menšík.
Méně optimisticky mluví František Vítek ze zemědělského družstva Zeas Lysice. „V našem případě bude mít letošní počasí negativní dopady na výnosy. Některé porosty jarních obilovin, například ječmen, nevyklíčily vůbec, a asi čtyřicet hektarů je stále zelených a není u nich jistota, že by ještě dozrály. Proto část plochy nebudeme ani sklízet,“ uvádí Vítek.

Více informací ve středu 18. července v blanenském Deníku.