„Bohužel je to v těchto dnech velký problém všech zemědělců. Obilí už je dozrálé, zrna jsou hrozně velká, ale kvůli počasí je zemědělci nemůžou sklidit. V rozmočené půdě by se jim bořily kombajny a mokré zrno také svážet nemůžou,“ vysvětlil předseda představenstva okresní agrární komory v Blansku Kamil Vystavěl.

Podle něj by zemědělci potřebovali aspoň dvoutýdenní sucho, aby obilí stačilo proschnout. Jinak ztrácí hodnotu. „V ideálním případě by tak čtrnáct až osmnáctí dní nemělo pršet. Déšť teď už nepomáhá, ale jenom škodí. Obilí sice můžou zemědělci dosušit i po sklizni, ale to je velmi nákladné. Výkupní ceny už se nezmění a jen by na tom prodělali,“ přiblížil Vystavěl. A dodal, že zatímco přezrálé obilí zůstává na polích, hrozí, že se do něj při stálém střídání deště a slunce pustí plísně.

Přes čtyři sta hektarů obilí ještě nestačili sklidit zemědělci z družstva Zepo Bořitov. „Doma máme jen řepku a asi sto hektarů jarního ječmena. Kolem čtyři sta hektarů hlavně pšenice máme stále na polích,“ řekl za družstvo Jiří Kolínek.

Ještě horší poměr v těchto dnech počítají v sebranickém zemědělském družstvu. „Sklizeno máme celkově asi sedmdesát hektarů, co představuje zhruba deset procent. Přes šest set sedmdesát hektarů obilovin nám ještě roste na poli,“ prozradil František Slezák ze Zemědělského družstva v Sebranicích.

Problém s dosušením

Zemědělce netrápí jen to, že obilí je už dorostlé a připravené ke sklizni, ale hlavně předpověď počasí, která jim lepší vyhlídky nenabízí. „Kdyby alespoň by tak dva, tři dny svítilo slunce a vůbec nezapršelo. Jinak naše celoroční práce přijde vniveč. Podle kalendáře ještě tak pozadu nejsme, ale podle předpovědi počasí, která hlásí stálé deště, to opravdu dobře nevypadá,“ hrozí se Kolínek. I kdyby obiloviny z pole dostali, podle Kolínka by nastal velký problém s jejich dosušením. „Dosušování je sice také řešení, ale v tak velkém množství to v podstatě není možné. Navíc se bojíme, že zrní už nebude tak kvalitní a bude se dát použít leda jako krmné, “ vysvětlil zemědělec.

V návrat léta už pomalu nevěří ani zemědělci ze Sebranic. „Zatím se nám podařilo sklidit jen řepku, ozimý ječmen a pšenici. Už teď je pozdě a předpověď počasí bohužel neříká nic lepšího. Obilí tak ztrácí na kvalitě a hrozí, že se do něj pustí i plísně,“ obává se Slezák.

O kvalitu pšenice i žita se bojí také zemědělci v Zemspolu Sloup. Pšenici zatím sklidili jen z deseti hektarů z pěti set, žito roste na polích všechno. „Počasí, kdy se stále střídá déšť a slunce, se bohužel může negativně odrazit hlavně v kvalitě obilí. Z potravinářské pšenice se stává krmná a u žita to samé,“ dodal agronom družstva Josef Slouka.