Ten je památkově chráněnou zónou. „Projekt vypracujeme na základě architektonické studie. Jakmile bude hotový, můžeme začít hovořit o rozpočtu oprav,“ popsala plány pro letošní rok místostarostka Boskovic Dagmar Hamalová.

Architektonické návrhy vznikly už v roce 2014 a zástupci města je projednávali s boskovickými obyvateli. Město nakonec vybralo studii brněnské společnosti EA architekti.

V současnosti Boskovičtí zajišťují pravidelnou údržbu památkové zóny. „Obnova naváže na opravu letního kina, které s parkem sousedí. Práce se budou týkat jednak zeleně, konkrétně travnatých ploch, keřů a stromů. Dále se zaměříme i na zpevněné plochy, jako jsou pěšiny a jezírko, které dominuje prostoru před zámeckým skleníkem,“ upřesnila místostarostka.

Sto deset milionů mají stát rozsáhlé opravy zámecké zahrady v Lysicích na Blanensku. „Plánujeme její celkové obnovení. Jde o stavební úpravy, opravu grotty, sloupů, úplné restaurování soch, novou výsadbu i záhony,“ uvedla kastelánka lysického zámku Martina Rudolfová.

Nyní vzniká projekt. Drahé úpravy se neobejdou bez dotací.

Velká oprava kolem zámku ve Slavkově u Brna začne už za měsíc a bude stát padesát milionů. Statici i památkáři totiž dlouhodobě upozorňují na nutnost rekonstrukce zámeckých valů a zajištění bezpečnosti na severní rampě, po níž proudí nejvíc návštěvníků památky.

V nich jsou nejen viditelné výtluky a trhliny, ale i vnitřní poškození. Proto se na některých místech musí udělat sanace a zpevnění mikropiloty. „Firma by měla začít s opravou valů nejpozději v dubnu. Součástí toho bude vznik nového schodiště, ale i výtahu do prvního patra, kde se odhaduje cena na asi čtyři miliony,“ přiblížila mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Podle ní dostanou po opravě návštěvníci novou trasu. „Stavebními úpravami chceme docílit, aby byl zámek přístupný i ve spodní části a lidé se tak mohli volně a pohodlně pohybovat z parku dolů, přicházet a odcházet novými východy,“ dodala slavkovská mluvčí Slámová.