Ten je památkově chráněnou zónou. „Projekt vypracujeme na základě architektonické studie. Jakmile bude hotový, můžeme začít hovořit o rozpočtu oprav,“ popsala plány pro letošní rok místostarostka Boskovic Dagmar Hamalová.

Architektonické návrhy vznikly už v roce 2014 a zástupci města je projednávali s boskovickými obyvateli. Město nakonec vybralo studii brněnské společnosti EA architekti.

Ilustrační foto.
Volání v době mobilní? V Újezdu třeba jen ve dveřích mezi ložnicí a obývákem

V současnosti Boskovičtí zajišťují pravidelnou údržbu památkové zóny. „Obnova naváže na opravu letního kina, které s parkem sousedí. Práce se budou týkat jednak zeleně, konkrétně travnatých ploch, keřů a stromů. Dále se zaměříme i na zpevněné plochy, jako jsou pěšiny a jezírko, které dominuje prostoru před zámeckým skleníkem,“ upřesnila místostarostka.

Sto deset milionů mají stát rozsáhlé opravy zámecké zahrady v Lysicích na Blanensku. „Plánujeme její celkové obnovení. Jde o stavební úpravy, opravu grotty, sloupů, úplné restaurování soch, novou výsadbu i záhony,“ uvedla kastelánka lysického zámku Martina Rudolfová.

Nyní vzniká projekt. Drahé úpravy se neobejdou bez dotací.

Velká oprava kolem zámku ve Slavkově u Brna začne už za měsíc a bude stát padesát milionů. Statici i památkáři totiž dlouhodobě upozorňují na nutnost rekonstrukce zámeckých valů a zajištění bezpečnosti na severní rampě, po níž proudí nejvíc návštěvníků památky.

V nich jsou nejen viditelné výtluky a trhliny, ale i vnitřní poškození. Proto se na některých místech musí udělat sanace a zpevnění mikropiloty. „Firma by měla začít s opravou valů nejpozději v dubnu. Součástí toho bude vznik nového schodiště, ale i výtahu do prvního patra, kde se odhaduje cena na asi čtyři miliony,“ přiblížila mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Skládka v Kozlanech. Ilustrační foto.
Skládku v Kozlanech naposledy rozšíří. Sloužit bude nejméně dalších sedm let

Podle ní dostanou po opravě návštěvníci novou trasu. „Stavebními úpravami chceme docílit, aby byl zámek přístupný i ve spodní části a lidé se tak mohli volně a pohodlně pohybovat z parku dolů, přicházet a odcházet novými východy,“ dodala slavkovská mluvčí Slámová.