VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zmizelé archiválie: Další žaloba, pátrání začíná nanovo

Rájec Jestřebí – Na přelomu osmdesátých a devadesátých let zmizely z trezoru městského úřadu v Rájci-Jestřebí cenné archiválie z období druhé světové války.

19.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Jedna z nich se před dvěma lety na úřadě našla, druhou však nikdo už léta neviděl. Podle názorů některých odborníků může kniha skrývat kompromitující informace pro rodinu Salm-Reifferscheidtů, podle jiných je spis důležitý jen pro historii města.

Odbor archivní správy a spisové služby ministerstva vnitra vyzval Moravský zemský archiv v Brně, aby podal na rájecký úřad žalobu o náhradu škody sto padesát tisíc za ztrátu knihu. Zemský archiv před pár dny žalobu na neznámého pachatele opravdu podal. Věří, že může urychlit hledání knihy.

„Podnět k žalobě jsme podali proto, že se jedná o úřední knihu, která je součástí archivního fondu Rájce a je státním majetkem. Navíc jde o typ historického pramenu, který je nejcennější pro dané období. Zachycuje totiž veškeré podstatné dění v obci,“ zdůvodnil Vladimír Růžek z archivní správy ministerstva vnitra.

Moravský zemský archiv žalobu před pár dny sice podal, důležitost dokumentu pro kauzu Salmů však popírá. „V pondělí jsme opravdu podali trestní oznámení na neznámého pachatele a čekáme, jestli to nějak pohne s hledáním knihy. Přestože neočekáváme, že by kniha přinesla nějaká zásadní zjištění v kauze Salmů, byli bychom opravdu rádi, kdyby se už konečně našla. Trestní oznámení jsme podali proto, že archiválie jsou majetek státu a musí se hledat,“ uvedla ředitelka Moravského zemského archivu v Brně Kateřina Smutná.

Bílé místo

Poslední stopy ke knize protokolů ze schůzí obecního zastupitelstva z let 1929 až 1946 a knize protokolů ze schůzí obecní rady z let 1937 až 1946 vedou podle informací města na rájeckém úřadu do osmdesátých let. Tehdy tam prý byly naposledy uváděny v dokumentech. „Na přelomu devadesátých let pak v dějinách úřadu nastalo velké bílé místo, kdy není jednoznačně jasné, co tady tehdy bylo. Každopádně knihy už úřadu oficiálně předány nebyly a proto my za ně teď neneseme zodpovědnost,“ řekl starosta města Pavla Perout.

Podle odboru archivní správy ministerstva vnitra však ztracená kniha protokolů byla na úřadu k mání ještě v polovině devadesátých let. „Tato kniha byla uložena na městském úřadu s největší pravděpodobností ještě v roce 1994, kdy byla viděna v trezoru starosty. Tam ji zahlédla archivářka Státního okresního archivu v Blansku, která tehdy na úřadu vykonávala skartační řízení,“ namítl Růžek a dodal, že tvrzení starosty, že knihy úřadu předány nebyly, je v rozporu i s faktem, že jedna z postrádaných knih se náhle na městském úřadu v Rájci objevila v roce 2009. „Úřad se nechoval jako řádný hospodář a projevil nedbalost v péči o zapůjčené a svěřené archiválie značné historické a archivní hodnoty. Žaloba je proto zcela na místě,“ zdůvodnil Růžek.

Kolaborace s Němci

Případem se začala o deset let později zabývat také policie. „Na policii přišlo v roce 2005 trestní oznámení na neznámého pachatele ohledně dvou ztracených knih protokolů z období protektorátu z Městského úřadu v Rájci-Jestřebí. Údajně měly dokazovat kolaboraci Huga Salma s Němci. Vyšetřováním bylo zjištěno, že knihy existovaly, ale protože jsme nepřišli na nikoho, kdo by je měl ukrást, případ jsme po roce odložili,“ uvedl David Chládek z blanenské policie.

V roce 2009 se jedna z knih na úřadě za nejasných okolností našla a na policii přišlo další trestní oznámení ohledně údajné krádeže druhé knihy. Po neúspěšném pátrání policisté případ znovu v loňském roce odložili. Nyní po trestním oznámením Moravského zemského archivu v Brně vyšetřování policie znovu obnoví. „Vyslechneme všechny svědky, které mají s případem co dočinění a prověříme další okolnosti. Vzhledem k tomu, že kniha se měla ztratit v rozmezí šedesátých a devadesátých let, je ale problém se k ní dopátrat,“ dodal Chládek.

Jednu z knih, ve které jsou uchovány zápisy z jednání tehdejších zastupitelů, ráječtí úředníci před dvěma lety našli v dobové fotodokumentaci z šedesátých a sedmdesátých let.

Nyní se kvůli druhé knize, která skrývá zápisy tehdejší obecní rady, chystají v Rájci znovu prohledat celý úřad. „Domluvili jsme se se zemským i s okresním archivem, že znovu zkontrolujeme veškerou dokumentaci, abychom pak mohli jednoznačně vyloučit, že kniha na úřadě není. Je to od nás vstřícný krok. Pokud jsme něco nepřevzali, tak za to ani nezodpovídáme. Kdybychom knihu přece jenom nalezli, okamžitě ji archivu předáme. Ale moc pravděpodobné to není, před dvěma lety jsme úřad už prohledávali a nikde jsme dokument nenašli,“ dodal starosta Rájce.

Řádný důkaz

I když se kniha objeví, podle Moravského zemského archivu v ní pravděpodobně budou jen informace důležité pro dějiny města. „Když se předloni našla kniha zápisů ze zastupitelstva, tak také nic zásadního nepřinesla. A to jednání zastupitelů je důležitější než jednání radních. I kdyby nějaký radní tehdy cokoliv o Salmech prohlásil, nemůže to být bráno jako řádný důkaz. Kniha je významná pro dějiny Rájce, ale ne pro kauzu Salmů,“ zdůvodnila ředitelka archivu.

Téměř osm tisíc hektarů lesů a polí, zámek v Rájci-Jestřebí či zámecký park v Blansku. Na majetek, který byl rodu Salm-Reifferscheidt – Raitzů zabaven na základě Benešových dekretů uplatňují marně šlechticové restituční nároky už téměř dvacet let. Zásadní pro navrácení majetku je pro potomky Salmů znovu získání československého občanství pro zesnulého knížete Huga Salma. Podle odboru archivní správy ministerstva vnitra může právě ztracená kniha přinést k celé kauze důležité důkazy. „Není vyloučeno, že by ztracený dokument mohl být kompromitující vůči Salmům. A nelze opustit ani podezření, že knihy byly odstraněny účelově, včetně podezření na korupci s tímto zmizením spojené. Každopádně může přinést cenné informace a je důležité, aby se objevil,“ dodal Růžek.

Autor: Vladěna Šebelová

19.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Dělnické profese - OBSLUHA CNC LASERU S PRAXÍ120 Kč

Hledáme schopného pracovníka, který hledá dlouhodobé zaměstnání na obsluhu CNC Laseru. Náplň práce: založení materiálu, obsluha CNC stroje podle programu , základní kontrola , údržba pracoviště, strojů a nářadí.

Dělnické profese - OBSLUHA CNC OHRAŇOVACÍHO LISU 120 Kč

Hledáme schopného pracovníka, který hledá dlouhodobé zaměstnání na obsluhu CNC OHRAŇOVACÍHO LISU. Náplň práce: obsluha ohraňovacích lisů - ohraňování plechových polotovarů - manipulace a přeprava materiálu - evidence dílů - údržba pracoviště, strojů a nářadí - ohýbaní kovových dílů.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní18 100 Kč

Účetní všeobecní všeobecný/á účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Plný nebo poloviční pracovní úvazek., Praxe nutná, znalost účetnictví.. Pracoviště: Oldřich přikryl, Sukova, č.p. 2163, 680 01 Boskovice. Informace: Jolana Přikrylová, +420 603 179 033.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník12 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník dělník. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uchazeč/ka musí mít sníženou pracovní schopnost - držitel částečného invalidního důchodu! Přijmeme do trvalého zkráceného pracovního poměru na dobu neurčitou pracovnici/pracovníka do pozice skladník. Jedná se o expedování a balení balíků, udržování pořádku a přehlednosti ve skladě. Požadujeme pečlivost, schopnost práce ve stoji, smysl pro pořádek. Zkrácená pracovní doba 7 hodin denně. Hrubá mzda 12.000 Kč. Pracovní doba včetně přestávek: pondělí až pátek 7:00-14:30 hod. Nástup možný ihned nebo dle dohody. Životopisy a info na email: bily@email.cz nebo tel.: 737 631 033 – Černá Hora.. Pracoviště: Ing. miloš bílý, Na Škrku, č.p. 162, 679 21 Černá Hora. Informace: Miloš Bílý, +420 737 631 033.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Český dům se otevřel sportovcům i veřejnosti.
26

Česko má další zlato. Vysloužil si ho v Koreji olympijský dům

Olympijský festival v areálu brněnského výstaviště - bronzová medailistka Eva Samková.
27

První medaile v Brně. Snowboardistka Samková ukázala bronz a malovala kníry

Dopadli pachatele dvaceti vloupání s milionovou škodou. Vykrádali obecní úřady

Jižní Morava – Pětici zlodějů, kteří vykrádali převážně obecní úřady, dopadli policisté. Zlodějům prokázali asi dvacet případů s milionovou škodou.

Soudkyně nesmí pracovat. Čelí kárnému řízení

Blansko – Loni v říjnu se muž z Adamova obrátil na Okresní soud v Blansku kvůli neplatící nájemkyni, která žila v jeho bytě. „Poslali jsme žalobu na vyklizení bytu, zaplatili soudní poplatek a pak se pět měsíců nic nedělo,“ stěžoval si muž, který si nepřál uvést jméno. Redakce jej zná.

Výkaly vylévají k plotu, pálí plasty. Manželský pár z maringotky trápí sousedy

Vyškovsko, Blanensko - Nedávným rozhodnutím o zbourání takzvané sýpky pomohli zastupitelé Bučovic na Vyškovsku obyvatelům z okolí. Lidé, kteří v domě bydleli, vylévali splašky do kanálu. Druhý problém ale trápí místní v jiné části města.

Internet jen pro mladé? Ne. Jednasedmdesátník přes něj nakupuje i volá

Brno - Vstává každý den o půl osmé, pak vyvenčí psa a nasnídá se s manželkou. Hned potom zasedne jednasedmdesátiletý Jaroslav Boskovský k počítači a zkontroluje si e-mailovou schránku. „Počítač jsem dostal od vnuka před pěti lety. Nejprve jsem na něm ale používal jen skype, abych mohl komunikovat s dcerou, která žije v Austrálii. Teď už na něm ale třeba píšu i kroniku celé naší rodiny,“ popisuje důchodce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT