VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zmizelé archiválie: Další žaloba, pátrání začíná nanovo

Rájec Jestřebí – Na přelomu osmdesátých a devadesátých let zmizely z trezoru městského úřadu v Rájci-Jestřebí cenné archiválie z období druhé světové války.

19.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Jedna z nich se před dvěma lety na úřadě našla, druhou však nikdo už léta neviděl. Podle názorů některých odborníků může kniha skrývat kompromitující informace pro rodinu Salm-Reifferscheidtů, podle jiných je spis důležitý jen pro historii města.

Odbor archivní správy a spisové služby ministerstva vnitra vyzval Moravský zemský archiv v Brně, aby podal na rájecký úřad žalobu o náhradu škody sto padesát tisíc za ztrátu knihu. Zemský archiv před pár dny žalobu na neznámého pachatele opravdu podal. Věří, že může urychlit hledání knihy.

„Podnět k žalobě jsme podali proto, že se jedná o úřední knihu, která je součástí archivního fondu Rájce a je státním majetkem. Navíc jde o typ historického pramenu, který je nejcennější pro dané období. Zachycuje totiž veškeré podstatné dění v obci,“ zdůvodnil Vladimír Růžek z archivní správy ministerstva vnitra.

Moravský zemský archiv žalobu před pár dny sice podal, důležitost dokumentu pro kauzu Salmů však popírá. „V pondělí jsme opravdu podali trestní oznámení na neznámého pachatele a čekáme, jestli to nějak pohne s hledáním knihy. Přestože neočekáváme, že by kniha přinesla nějaká zásadní zjištění v kauze Salmů, byli bychom opravdu rádi, kdyby se už konečně našla. Trestní oznámení jsme podali proto, že archiválie jsou majetek státu a musí se hledat,“ uvedla ředitelka Moravského zemského archivu v Brně Kateřina Smutná.

Bílé místo

Poslední stopy ke knize protokolů ze schůzí obecního zastupitelstva z let 1929 až 1946 a knize protokolů ze schůzí obecní rady z let 1937 až 1946 vedou podle informací města na rájeckém úřadu do osmdesátých let. Tehdy tam prý byly naposledy uváděny v dokumentech. „Na přelomu devadesátých let pak v dějinách úřadu nastalo velké bílé místo, kdy není jednoznačně jasné, co tady tehdy bylo. Každopádně knihy už úřadu oficiálně předány nebyly a proto my za ně teď neneseme zodpovědnost,“ řekl starosta města Pavla Perout.

Podle odboru archivní správy ministerstva vnitra však ztracená kniha protokolů byla na úřadu k mání ještě v polovině devadesátých let. „Tato kniha byla uložena na městském úřadu s největší pravděpodobností ještě v roce 1994, kdy byla viděna v trezoru starosty. Tam ji zahlédla archivářka Státního okresního archivu v Blansku, která tehdy na úřadu vykonávala skartační řízení,“ namítl Růžek a dodal, že tvrzení starosty, že knihy úřadu předány nebyly, je v rozporu i s faktem, že jedna z postrádaných knih se náhle na městském úřadu v Rájci objevila v roce 2009. „Úřad se nechoval jako řádný hospodář a projevil nedbalost v péči o zapůjčené a svěřené archiválie značné historické a archivní hodnoty. Žaloba je proto zcela na místě,“ zdůvodnil Růžek.

Kolaborace s Němci

Případem se začala o deset let později zabývat také policie. „Na policii přišlo v roce 2005 trestní oznámení na neznámého pachatele ohledně dvou ztracených knih protokolů z období protektorátu z Městského úřadu v Rájci-Jestřebí. Údajně měly dokazovat kolaboraci Huga Salma s Němci. Vyšetřováním bylo zjištěno, že knihy existovaly, ale protože jsme nepřišli na nikoho, kdo by je měl ukrást, případ jsme po roce odložili,“ uvedl David Chládek z blanenské policie.

V roce 2009 se jedna z knih na úřadě za nejasných okolností našla a na policii přišlo další trestní oznámení ohledně údajné krádeže druhé knihy. Po neúspěšném pátrání policisté případ znovu v loňském roce odložili. Nyní po trestním oznámením Moravského zemského archivu v Brně vyšetřování policie znovu obnoví. „Vyslechneme všechny svědky, které mají s případem co dočinění a prověříme další okolnosti. Vzhledem k tomu, že kniha se měla ztratit v rozmezí šedesátých a devadesátých let, je ale problém se k ní dopátrat,“ dodal Chládek.

Jednu z knih, ve které jsou uchovány zápisy z jednání tehdejších zastupitelů, ráječtí úředníci před dvěma lety našli v dobové fotodokumentaci z šedesátých a sedmdesátých let.

Nyní se kvůli druhé knize, která skrývá zápisy tehdejší obecní rady, chystají v Rájci znovu prohledat celý úřad. „Domluvili jsme se se zemským i s okresním archivem, že znovu zkontrolujeme veškerou dokumentaci, abychom pak mohli jednoznačně vyloučit, že kniha na úřadě není. Je to od nás vstřícný krok. Pokud jsme něco nepřevzali, tak za to ani nezodpovídáme. Kdybychom knihu přece jenom nalezli, okamžitě ji archivu předáme. Ale moc pravděpodobné to není, před dvěma lety jsme úřad už prohledávali a nikde jsme dokument nenašli,“ dodal starosta Rájce.

Řádný důkaz

I když se kniha objeví, podle Moravského zemského archivu v ní pravděpodobně budou jen informace důležité pro dějiny města. „Když se předloni našla kniha zápisů ze zastupitelstva, tak také nic zásadního nepřinesla. A to jednání zastupitelů je důležitější než jednání radních. I kdyby nějaký radní tehdy cokoliv o Salmech prohlásil, nemůže to být bráno jako řádný důkaz. Kniha je významná pro dějiny Rájce, ale ne pro kauzu Salmů,“ zdůvodnila ředitelka archivu.

Téměř osm tisíc hektarů lesů a polí, zámek v Rájci-Jestřebí či zámecký park v Blansku. Na majetek, který byl rodu Salm-Reifferscheidt – Raitzů zabaven na základě Benešových dekretů uplatňují marně šlechticové restituční nároky už téměř dvacet let. Zásadní pro navrácení majetku je pro potomky Salmů znovu získání československého občanství pro zesnulého knížete Huga Salma. Podle odboru archivní správy ministerstva vnitra může právě ztracená kniha přinést k celé kauze důležité důkazy. „Není vyloučeno, že by ztracený dokument mohl být kompromitující vůči Salmům. A nelze opustit ani podezření, že knihy byly odstraněny účelově, včetně podezření na korupci s tímto zmizením spojené. Každopádně může přinést cenné informace a je důležité, aby se objevil,“ dodal Růžek.

Autor: Vladěna Šebelová

19.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 30 000 Kč Pracovníci montovaných staveb Stolař, truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Výhodou řidičský a profesní průkaz sk. C , dále zkušenosti z oboru nebo zámečnické a truhlářské výroby. Časová flexibilita, včetně občasné práce o víkendech., Pracoviště Adamov, práce především ve stolařské dílně, občas montáže výstavních stánků., První kontakt na mail: ikalvoda@ambienceexpo.cz nebo na telefonní číslo: 736 675 402. Pracoviště: Ambience expo, s.r.o. - provozovna, Kolonie, č.p. 448, 679 04 Adamov 1. Informace: Ivo Kalvoda, +420 736 675 402. Služby - Služby Pedikérka, manikérka 15 000 Kč Manikéři a pedikéři pedikér/ka + manikér/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Plný nebo poloviční úvazek, případně možnost práce na dohodu. Nástup ihned nebo dle dohody., Osvědčení o možnosti výkonu profese pedikér/ka, manikér/ka., Pracovní doba dle domluvy.. Pracoviště: Body in s.r.o. - provozovna, Kpt. Jaroše, č.p. 103, 680 01 Boskovice. Informace: František Sivera, +420 602 500 785. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 24 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři elektrikář - údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: opravy a servis elektro zařízení v areálu farmy, opravy hal, zámečnické práce. , Požadavky: znalost vyhlášky č. 50/78 Sb., samostatnost, pečlivost, manuální zručnost, kladný vztah ke zvířatům. , Pracovní doba 6:00-14:30 hod.. Pracoviště: Agropodnik, a.s., 679 35 Šebetov. Informace: Petra Dvořáková, +420 739 304 678. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 8 000 Kč Učitelé na 1. stupni základních škol učitel/ka anglického jazyka pro 1. stupeň. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: !! Zkrácený prac. úvazek10 hodin týdně !!, Možno absolvent/ka. , Kontakt na e-mail. adrese: Jana.sehnalova@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola vysočany, okres blansko, 679 13 Sloup v Moravském Krasu. Informace: Jana Sehnalová, +420 607 868 346.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prvňáčci. Ilustrační foto
1

Naši prvňáčci: představíme školáky ze ZŠ Lipovec

Ilustrační foto
1

Na Skalní mlýn dorazí bezpečněji. Po nové stezce

Cizinec hazardoval na přejezdu. S dodávkou uvízl mezi závorami

Blansko /VIDEO/ - Adrenalinová scéna se před několika dny naskytla řidičům a chodcům u železničního přejezdu ve stanici Blansko město. Řidič bílé dodávky vjel ve směru ze Starého Blanska na koleje i přesto, že blikala výstražná červená světla. V kolejišti ho pak zablokovaly závory.

Žena z Olešnice zabila manžela. K vraždě se přiznala

Blanensko – Hádka s největší pravděpodobností předcházela vraždě, která se v pondělí dopoledne stala v Olešnici. Starší žena tam zabila svého manžela. Ten na místě podlehl bodnému poranění. „Obviněná se ke svému jednání doznala a v nejbližších dnech se rozhodne, zda bude stíhání ze zvlášť závažného zločinu vraždy čelit na svobodě nebo ve vazbě. Na objasnění všech okolností případu kriminalisté i nadále pracují,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Rajbas dobrodruhy láká už dvacet let. Letos představí dvě světové premiéry

Blansko - Zkušení cestovatelé se zde mohou podělit o zážitky, začínající filmaři ukázat svůj um a návštěvníci získat trochu inspirace. Tak by se dal popsat blanenský festival Rajbas, který je dílem místního trampa a cestovatele, Milana Daňka. Letos událost oslaví dvacátý ročník a patří k největším akcím svého druhu v republice.

Za auto zaplatil téměř dvě stě tisíc korun, zatím je bez něj

Blanensko – Na dva účty v zahraničních bankách poslal bezmála dvě stě tisíc korun osmačtyřicetiletý muž z Blanenska. Toužil po novém autě. O případu v pondělí informovali policisté.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT