VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zmizelé archiválie: Další žaloba, pátrání začíná nanovo

Rájec Jestřebí – Na přelomu osmdesátých a devadesátých let zmizely z trezoru městského úřadu v Rájci-Jestřebí cenné archiválie z období druhé světové války.

19.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Jedna z nich se před dvěma lety na úřadě našla, druhou však nikdo už léta neviděl. Podle názorů některých odborníků může kniha skrývat kompromitující informace pro rodinu Salm-Reifferscheidtů, podle jiných je spis důležitý jen pro historii města.

Odbor archivní správy a spisové služby ministerstva vnitra vyzval Moravský zemský archiv v Brně, aby podal na rájecký úřad žalobu o náhradu škody sto padesát tisíc za ztrátu knihu. Zemský archiv před pár dny žalobu na neznámého pachatele opravdu podal. Věří, že může urychlit hledání knihy.

„Podnět k žalobě jsme podali proto, že se jedná o úřední knihu, která je součástí archivního fondu Rájce a je státním majetkem. Navíc jde o typ historického pramenu, který je nejcennější pro dané období. Zachycuje totiž veškeré podstatné dění v obci,“ zdůvodnil Vladimír Růžek z archivní správy ministerstva vnitra.

Moravský zemský archiv žalobu před pár dny sice podal, důležitost dokumentu pro kauzu Salmů však popírá. „V pondělí jsme opravdu podali trestní oznámení na neznámého pachatele a čekáme, jestli to nějak pohne s hledáním knihy. Přestože neočekáváme, že by kniha přinesla nějaká zásadní zjištění v kauze Salmů, byli bychom opravdu rádi, kdyby se už konečně našla. Trestní oznámení jsme podali proto, že archiválie jsou majetek státu a musí se hledat,“ uvedla ředitelka Moravského zemského archivu v Brně Kateřina Smutná.

Bílé místo

Poslední stopy ke knize protokolů ze schůzí obecního zastupitelstva z let 1929 až 1946 a knize protokolů ze schůzí obecní rady z let 1937 až 1946 vedou podle informací města na rájeckém úřadu do osmdesátých let. Tehdy tam prý byly naposledy uváděny v dokumentech. „Na přelomu devadesátých let pak v dějinách úřadu nastalo velké bílé místo, kdy není jednoznačně jasné, co tady tehdy bylo. Každopádně knihy už úřadu oficiálně předány nebyly a proto my za ně teď neneseme zodpovědnost,“ řekl starosta města Pavla Perout.

Podle odboru archivní správy ministerstva vnitra však ztracená kniha protokolů byla na úřadu k mání ještě v polovině devadesátých let. „Tato kniha byla uložena na městském úřadu s největší pravděpodobností ještě v roce 1994, kdy byla viděna v trezoru starosty. Tam ji zahlédla archivářka Státního okresního archivu v Blansku, která tehdy na úřadu vykonávala skartační řízení,“ namítl Růžek a dodal, že tvrzení starosty, že knihy úřadu předány nebyly, je v rozporu i s faktem, že jedna z postrádaných knih se náhle na městském úřadu v Rájci objevila v roce 2009. „Úřad se nechoval jako řádný hospodář a projevil nedbalost v péči o zapůjčené a svěřené archiválie značné historické a archivní hodnoty. Žaloba je proto zcela na místě,“ zdůvodnil Růžek.

Kolaborace s Němci

Případem se začala o deset let později zabývat také policie. „Na policii přišlo v roce 2005 trestní oznámení na neznámého pachatele ohledně dvou ztracených knih protokolů z období protektorátu z Městského úřadu v Rájci-Jestřebí. Údajně měly dokazovat kolaboraci Huga Salma s Němci. Vyšetřováním bylo zjištěno, že knihy existovaly, ale protože jsme nepřišli na nikoho, kdo by je měl ukrást, případ jsme po roce odložili,“ uvedl David Chládek z blanenské policie.

V roce 2009 se jedna z knih na úřadě za nejasných okolností našla a na policii přišlo další trestní oznámení ohledně údajné krádeže druhé knihy. Po neúspěšném pátrání policisté případ znovu v loňském roce odložili. Nyní po trestním oznámením Moravského zemského archivu v Brně vyšetřování policie znovu obnoví. „Vyslechneme všechny svědky, které mají s případem co dočinění a prověříme další okolnosti. Vzhledem k tomu, že kniha se měla ztratit v rozmezí šedesátých a devadesátých let, je ale problém se k ní dopátrat,“ dodal Chládek.

Jednu z knih, ve které jsou uchovány zápisy z jednání tehdejších zastupitelů, ráječtí úředníci před dvěma lety našli v dobové fotodokumentaci z šedesátých a sedmdesátých let.

Nyní se kvůli druhé knize, která skrývá zápisy tehdejší obecní rady, chystají v Rájci znovu prohledat celý úřad. „Domluvili jsme se se zemským i s okresním archivem, že znovu zkontrolujeme veškerou dokumentaci, abychom pak mohli jednoznačně vyloučit, že kniha na úřadě není. Je to od nás vstřícný krok. Pokud jsme něco nepřevzali, tak za to ani nezodpovídáme. Kdybychom knihu přece jenom nalezli, okamžitě ji archivu předáme. Ale moc pravděpodobné to není, před dvěma lety jsme úřad už prohledávali a nikde jsme dokument nenašli,“ dodal starosta Rájce.

Řádný důkaz

I když se kniha objeví, podle Moravského zemského archivu v ní pravděpodobně budou jen informace důležité pro dějiny města. „Když se předloni našla kniha zápisů ze zastupitelstva, tak také nic zásadního nepřinesla. A to jednání zastupitelů je důležitější než jednání radních. I kdyby nějaký radní tehdy cokoliv o Salmech prohlásil, nemůže to být bráno jako řádný důkaz. Kniha je významná pro dějiny Rájce, ale ne pro kauzu Salmů,“ zdůvodnila ředitelka archivu.

Téměř osm tisíc hektarů lesů a polí, zámek v Rájci-Jestřebí či zámecký park v Blansku. Na majetek, který byl rodu Salm-Reifferscheidt – Raitzů zabaven na základě Benešových dekretů uplatňují marně šlechticové restituční nároky už téměř dvacet let. Zásadní pro navrácení majetku je pro potomky Salmů znovu získání československého občanství pro zesnulého knížete Huga Salma. Podle odboru archivní správy ministerstva vnitra může právě ztracená kniha přinést k celé kauze důležité důkazy. „Není vyloučeno, že by ztracený dokument mohl být kompromitující vůči Salmům. A nelze opustit ani podezření, že knihy byly odstraněny účelově, včetně podezření na korupci s tímto zmizením spojené. Každopádně může přinést cenné informace a je důležité, aby se objevil,“ dodal Růžek.

Autor: Vladěna Šebelová

19.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 35 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář - montážník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , • SŠ vzdělání nebo vyučení v oboru elektrikář, • znalost vyhlášky č. 50/1978 Sb. §5 a §6, • praxe v oboru výhodou, • příjemné a profesní vystupování, • samostatnost a flexibilita, • řidičský průkaz skupiny B. , Nabízíme: , • práci na hlavní pracovní poměr, • motivující odměny odpovídající pracovním výsledkům, • práci ve stabilní a prosperující firmě. , Nástup možný ihned., Životopisy posílejte na email: volnamista@trido.cz. Pracoviště: Trido, s.r.o., Na Brankách, č.p. 2290, 678 01 Blansko 1. Informace: Jana Zemánková, +420 702 088 792.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 19 000 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu přípravář/ka zakázek. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Vzdělání stavebního nebo technologického směru - SŠ/VŠ; výhodou praxe v oboru pozemního stavitelství a zkušenosti s rozpočtováním; technické znalosti postupů stavebních prací; aktivní přístup, komunikativnost, spolehlivost; ŘP sk. B., Zaměstnanecké výhody: firemní vzdělávání, odborné kurzy., PRVNÍ KONTAKT MAILEM.. Pracoviště: Cergomont s.r.o., Sukova, č.p. 1052, 678 01 Blansko 1. Informace: Ilona Mertenová, +420 777 707 727.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 21 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na HPP, případně možnost práce na dohodu., Spolehlivost, komunikativnost, zkušenost s prací v obchodě výhodou. , Nepřetržitý provoz: 12ti hod směny - dlouhý týden (5 směn/týden), krátký týden (2 směny/týden). , Příjemné pracovní prostředí., První kontakt mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Ing. jiří pokorný - čerpací stanice mol lipůvka, 679 22 Lipůvka. Informace: Jiří Pokorný, +420 737 272 715.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 000 Kč

Specialisté v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací referent/ka majetkové správy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Letovice vyhlašuje výběrové řízení na místo referent majetkové správy s místem výkonu práce Masarykovo nám. 19, Letovice (zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou)., Náplň práce: zajištění vedení kompletní agendy účetnictví bytové a nebytové správy, správa bytového a nebytového majetku obce, jeho nabývání, pronájem, prodej, inventarizace majetku, aktivní jednání s nájemníky., Předpoklady: vzdělání ÚSO s maturitou, nejlépe ekonomického směru, vysokoškolské, znalost účetnictví v plném rozsahu, praxe v oboru účetnictví min. 1 rok (vítána ve veřejné správě), znalost práce na PC (Word, Excel, Internet), dobré komunikační předpoklady, bezúhonnost, ŘP sk. B., Přihláška do výběrového řízení musí obsahovat: jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu, datum a podpis., K přihlášce žadatel(ka) přiloží: strukturovaný životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, originál výpisu z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona č. 101/2000 Sb., v platném znění., Platové zařazení: dle nařízení vlády č. 222/2010 Sb., v platném znění a č. 341/2017 Sb., v platném znění, platová třída 9 - cca 22.000 Kč (odměny, 5 týdnů dovolené, stravenky,..)., Termín pro podání přihlášky: do 20.6.2018 do 12 h., Nástup do funkce: nejpozději k 1.9.2018 (možno i dříve)., Adresa pro podání přihlášky: Mgr. Naděžda Lorenčíková, tajemník MěÚ Letovice, Masarykovo nám. 19, 679 61 Letovice. Tel. 516 482 220, 216., Na obálku se žádostí napište "výběrové řízení - referent majetkové správy".. Pracoviště: Město letovice, Masarykovo náměstí, č.p. 210, 679 61 Letovice. Informace: Naděžda Lorenčíková, +420 516 482 220,516 482 216.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aktivisté ze skupiny Slušní lidé přerušili představení před scénou, kde Ježíš znásilňuje muslimku.
AKTUALIZOVÁNO
23

Hra s Ježíšem: protestující narušili představení, vyvedli je policisté

Při nehodě osobního auta a motocyklu v Boskovicích zemřel starší muž.
3

Při tragické nehodě v Boskovicích zemřel starší motorkář

Šance pro odložené děti: Boskovice otevřely babybox u nemocnice

Boskovice – Celou částku tři sta tisíc korun, která zahrnuje materiál, výrobu, instalaci a stavební úpravy, se na babybox v Boskovicích shromáždit nepodařilo. Přesto tam v pátek vyhřívanou schránku pro odložené děti u vchodu do nemocnice otevřeli. „Rozdíl jsem doplatil. Třeba na babybox v Jihlavě se vybralo víc peněz než bylo potřeba,“ vysvětlil zakladatel českých babyboxů Ludvík Hess.

Máme plno, hlásí řada letních táborů. Děti mají poslední šance sehnat místo

Blanensko, Vyškovsko – Blížící se letní prázdniny stráví některé děti s rodiči a prarodiči, jiné zamíří na tábor. Letos poprvé si jej vyzkouší syn Lucie Šmerdové. „Zatím příměstský, tady u nás v Kuničkách. Pořádá ho místní spolek Koníček. Jako malá holka jsem na tábory jezdila a moc se mi tam líbilo,“ svěřila se mladá žena z malé obce na Blanensku.

Re:publiku otevře Masaryk. Lidé uvidí Slovanskou epopej, radit jim bude počítač

Brno /PROGRAM, ANKETA/- Událost, jakou je možné zažít jen jednou za sto let. Na brněnském výstavišti v sobotu začíná třiadvacetidenní oslava, jaká nemá obdoby. Brno se v následujících týdnech promění v dějiště festivalu Re:publika. Potěší milovníky designu, umění i sportu. Brněnský deník Rovnost přináší přehled těch největších zajímavostí, které se na Re:publice vyplatí vidět.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT