„Cílem bylo lépe přizpůsobit nabídku aktuální poptávce,“ uvedl mluvčí Kordisu Květoslav Havlík. Novinkou je zejména nový spoj z brněnského hlavního nádraží, který do Skalice nad Svitavou na Blanensku odjede ve všední dny večer minutu před půl desátou.

Linky S2 a S3 tak ve směru do Brna pojedou v půlhodinovém intervalu až do desáté večer. Poslední večerní vlaky směrem ze Skalice nad Svitavou do Brna pojedou nově už z Letovic, a to v pátky ve 21:58 a 22:58 a v soboty ve 21:58. „Víkendový noční vlak z Brna osm minut po půlnoci do Skalice nad Svitavou bude nově prodloužený až do Letovic, poslední večerní vlak směrem z Tišnova ve 23:12 do Brna pojede nově i o sobotách,“ vyjmenoval ředitel společnosti Kordis Jiří Horský.

Paráda, jako v Alpách! Běžkaři berou Sloup útokem.
Jako v Alpách. Mráz a všude bílo. Běžkaři berou Sloup na Blanensku útokem

V neděli brzy ráno, kdy je poptávka po přepravě hromadnou dopravou nejnižší, prodlouží koordinátor interval na hodinu. Na konci týdne se tak lidé dočkají spojů každou půl hodinu teprve přibližně od sedmé ráno. „V neděli v ranních hodinách bude na žádost objednatele z důvodu nízkého využití mírně omezené spojení mezi Brnem a Tišnovem. Nepojedou stávající vlaky z hlavního nádraží v Brně v 5:23, 6:23 a 7:23, opačným směrem nepojedou vlaky z Tišnova v 5:59 a 6:57,“ přiblížil Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Večer následně nepojede vlak z Tišnova do Brna s odjezdem minutu před osmou. „Osobní vlak s odjezdem ve 22:05 z Hustopečí u Brna nově zastaví v brněnských Horních Heršpicích, kde vznikne možnost přestupu na poslední přípoje směrem do Moravských Bránic a Zastávky u Brna,“ pokračoval Pošta.

Křtinský chrám má obnovené varhany. Více než čtvrt století starý nástroj prošel volnou historickou rekonstrukcí za bezmála deset milionů korun. Na snímku diecézní organolog Ondřej Múčka z Biskupství brněnského.
VIDEO: Poklad kostela ve Křtinách je zpět, místem zní výjimečné varhany

Linku S2 čekají od 10. prosince změny spíše v řádech minut, a to v návaznosti na vedení dálkových vlaků a úpravu železniční infrastruktury. Drobné změny jízdních řádů pak vyplývají hlavně ze snahy představitelů Jihomoravského kraje o zefektivnění oběhů vlaků Moravia s ohledem na využití konkrétních spojů cestujícími.

Podobně jako v případě spojů z Brna do Tišnova a naopak, omezí dopravce na žádost Kordisu kvůli nízkému využití spoje mezi Brnem a Skalicí nad Svitavou. „V neděli nepojedou stávající vlaky z Brna v 5:28 a 6:29, opačným směrem nepojedou ze Skalice v 5:41 a z Rájce-Jestřebí v 6:50. Víkendový vlak z Rájce-Jestřebí s odjezdem v 7:50 pojede naopak v neděli nově už ze Skalice nad Svitavou,“ upřesnil zástupce tiskového oddělení Českých drah Petr Pošta.

Autobusové nádraží naproti hotelu Grand.
Velká změna pro cestující v Brně. Autobusy musí z nádraží u Grandu pryč. Trvale

Ve všední dny se lidé nedočkají osobních vlaků z Rájce-Jestřebí v 19:09, o víkendech pak v 19:51. „Naopak bude zavedený nový spoj z hlavního nádraží v Brně do Skalice nad Svitavou s odjezdem ve všední dny v 21:29 kromě letních a zimních prázdnin. Dvě minuty po půl šesté odpoledne pojede v pátky nový spěšný vlak z Letovic do Brna,“ dodal Pošta.

V případě autobusových linek budou úpravy jízdních řádů od neděle pouze minimální. „Spíše se jedná o změny s cílem upravit oběhy autobusů tam, kde vznikají největší zpoždění. Větší zásahy připravujeme v první polovině příštího roku v souvislosti s kampaní Jezdi jednoduše a postupným osazením validátorů do autobusů na frekvenčně silné linky do obcí kolem Brna,“ podotkl ředitel společnosti Kordis Jiří Horský.

Místo dláta startuje motorovku a je v knize rekordů. Práce se dřevem mě fascinuje, říká řezbář ze Senetářova Jan Golis.
VIDEO: Stylový dárek! Řezbář ze Senetářova vyrobil parádní sochu za čtvrt hodiny

Nové validátory by v budoucnu měly usnadnit a urychlit odbavení cestujících v příměstských autobusech. Cílem je zkrácení jízdních dob autobusových spojů nebo alespoň udržení stávající jízdní doby a omezení zpoždění autobusů kvůli hustému provozu v Brně.

Změny v dopravě na Blanensku

  • Nový spoj z hlavního nádraží v Brně do Skalice nad Svitavou s odjezdem v 21:29.
  • Mezi Brnem a Tišnovem omezí koordinátor dopravy v kraji spoje v neděli ráno.
  • Podobná situace nastane také v případě vlaků mezi Brnem a Skalicí nad Svitavou.
  • Zhruba do nedělní sedmé ráno budou na těchto linkách jezdit vlaky každou hodinu.
  • Dvě minuty po půl šesté odpoledne pojede v pátky nový spěšný vlak z Letovic do Brna.