„Hlavním digitálním vysílačem nejen pro oblast Blanenska je právě Kojál. Do konce října letošního roku na něm České Radiokomunikace ukončí analogové vysílání programu ČT2. Zahájení digitálního vysílání multiplexu 1 z Kojálu je plánováno do konce listopadu 2009, spuštění digitálního vysílání multiplexů 2 a 3 je na programu do konce září 2010,“ popsala další kroky směrem k digitalizaci tisková mluvčí Českých Radiokomunikací Marie Fianová.

I přes postupné spouštění digitálních multiplexů, tedy balíčků programů, si analogového vysílání lidé na Blanensku užijí ještě zhruba dva roky. „Ukončení analogového vysílání v územní oblasti Brno je plánováno až na listopad 2011,“ upřesnila Fianová.

Podle Vladimíra Bílého, který se instalací digitálních přijímačů zabývá, jsou lidé zatím s přechodem od analogového vysílání zdrženliví.

„Dá se říct, že nejvíce na digitální vysílání přecházejí skupiny lidí žijící ve velkých domech. Panelácích, bytovkách a podobně. O vysílání se hodně zajímají a nechávají si i vypracovat nabídky na instalaci. Lidé, co bydlí v rodinných domech či jednotlivých bytech mají buď na balkóně satelit, nebo digitalizaci vůbec neřeší,“ vysvětlil Bílý.

Ten také připustil, že současná doba je rájem pro některé firmy, jež se na digitálním vysílání chtějí pouze přiživit. „Za digitální televizi není nutné dávat žádné poplatky navíc. Po domech přitom obcházejí zástupci různých společností, které slibují připojení digitální televize za určitou měsíční sumu. Starší lidé pak často podepíší smlouvu na něco, co by mohli mít zadarmo a utrácejí tak každý měsíc zbytečně,“ dodal Bílý.

Samotný přechod k digitálnímu vysílání však zpočátku peníze stojí. Člověk může využít placené služby odborníka, který mu televizor napojí k digitální signálu na míru. Nebo si může koupit set top box s anténou. Dražším řešením je pořízení televizoru s digitálním tunerem nebo satelitu.

Svoji zkušenost se záměnou analogového vysílání za digitální má také Lenka Procházková z Adamova. Ta dala vychytralým nabídkám kabelových společností vale.

„O zavedení kabelové televize jsme neuvažovali. Nabídky od firem nám přišly předražené a stejně bychom je nevyužili. Pořídili jsme si proto jen set top box s anténou. Nejčastěji sledujeme sportovní přenosy z volejbalu a basketbalu, které nyní v pohodě na českých programech chytáme,“ popsala své dojmy z nového vysílání Procházková.