Ten do budoucna chystá mimo jiné rekonstrukci jeho fasády. A přibude obchodů.

Nedávno se konala dražba, po které nový majitel Centra získal poslední dva pozemky, na kterých obchodní dům stojí. „Vydražili jsme je za 250 tisíc korun, což byla i vyvolávací cena. Centrum zapadá do našich obchodních záměrů, podobných nemovitostí vlastníme několik. A v té blanenské vidíme nevyužitý potenciál," nastínil Tomáš Nezval, jednatel společnosti, která se stala majitelem Centra.

Její jméno však neřekl. „Zastupuji totiž několik podobných klientů a na jméno zrovna tohoto si bohužel nevzpomenu," tvrdil ve čtvrtek Nezval.

Podle informací z internetového náhledu do katastru nemovitostí zastupoval Nezval společnost Nolatino, s. r. o., se sídlem v Brně. Obchodní rejstřík uvádí, že se společnost zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Původními majiteli pozemků a obchodního centra byla společnost CENTRUM KAB a. s. z Prahy. A K A B spol. s r. o. z Blanska, která skončila v konkursu a později v exekuci.

Pro lidi a podnikatele, jejichž firmy v obchodním domě fungují, je ale podstatnější, že nový majitel údajně žádné výrazné změny nechystá. „Momentálně zůstává všechno při starém. Všechny nájemníky jsem osobně ujistil, že se nemusí o svou existenci v Centru bát. Po provozní stránce změnu majitele ani nepoznají," konstatoval Nezval.

To uklidnilo například Alenu Chalupovou, která pracuje jako prodavačka v tamní pobočce Fotolabu. „Samozřejmě jsme všichni nějakou dobu slýchali nejrůznější fámy související s dražbou. Jelikož nás ale nakonec všechny ubezpečili, že se pro nájemníky zatím nic nemění, jsem pochopitelně jen a jen ráda," řekla žena.

Samotná budova by se ale v budoucnu změn dočkat měla. „Nejprve se musíme zorientovat v technickém a účetním chodu tohoto místa. Poté se rozhodneme, jak budeme postupovat dál. Každopádně chceme nabídnout dalším obchodníkům některé dosud nevyužité prostory, takže nabídka Centra nejen pro obyvatele Blanska vzroste," přislíbil Nezval.

Přiznal, že se mu nelíbí, jak Centrum vypadá zvenku. „Podepsala se na něm dlouhá léta bez jakéhokoli většího zásahu. Proto počítáme minimálně s dílčí rekonstrukcí a zateplením. Jeho součástí budou také nová okna. Opět ale musím připomenout, že se bavíme o relativně docela vzdálené budoucnosti," upozornil jednatel Tomáš Nezval

Obchodníci tento záměr vítají. „Za všechny podobné novinky budeme rádi. Třeba nová okna bychom každopádně potřebovali," řekla vedoucí prodejny hraček a papíru Wiky Františka Ševčíková.

Ta si myslí, že opravená budova přitáhne také více zákazníků. „Do hezčí budovy se přijde podívat více zákazníků, takže na tom můžeme i vydělat," dodala.

Novou tvář by si Centrum zasloužilo i podle blanenské architektky Moniky Sirné. „Je to prostě torzo z minulých let. Osobně se mi nelíbí možná ještě více než hotel Dukla, což je podobný případ," poznamenala.

Blanenská radnice při dražbě ani ostatních jednáních kolem obchodního domu žádnou aktivitu nevyvíjela. „Ale jestli je záměr nového vlastníka takový, jak říká, máme z toho skutečně radost. Je pochopitelné, že centrum města oživit potřebuje, to samozřejmě není žádná novinka," je si vědomý nevzhledného středu Blanska starosta Ivo Polák.