Šéf boskovické divize zmíněné společnosti Petr Fiala uvedl, že doplnění čistírny o novou kogenerační jednotku plánují letos. Má využívat bioplyn, který vzniká při stabilizaci kalu. „Projekt je připravený, vydané je také stavební povolení, čekáme na vypsání dotací. Projektuje se také nová fotovoltaická elektrárna, panely by měly být umístěny jak na střechách objektů blanenské čistírny odpadních vod v jejím areálu, tak na střeše sousední kompostárny. Ta je v majetku města,“ popsal novinky Fiala.

Dodal, že oba alternativní zdroje energie by v kombinaci už s existujícím zdroji mohly pokrýt zhruba polovinu energie potřebné pro provoz čistírny. Nedávno v Blansku dokončili projekt za 120 milionů korun, který zahrnoval vybudování litinového potrubí.

V Blansku postaví silničáři velkou halu na sůl. Díky navýšení kapacity skladovacích prostor až o čtyři tisíce tun očekávají značné úspory.
V Blansku postaví velkou halu na sůl. Silničáři od ní očekávají úspory

V něm proudí splašky do čistírny umístěné na kopci nad řekou Svitavou. „Téměř čtyřicetimetrový výškový rozdíl pak využívá také přívodní potrubí s vyčištěnou odpadní vodou, která odtéká zpět dolů. Díky nové vyrovnávací nádrži a malé vodní elektrárně se získá zpět zhruba čtvrtina energie potřebné pro fungování čerpadel. Podstatným přínosem je také samotná existence záložního potrubí vyčištěné vody, které může v případě havárií sloužit jako náhradní potrubí pro výtlak odpadních vod na čistírnu,“ uvedla mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kamélie na zámku v Rájci budou k vidění letos poprvé na Valentýna

Zdroj: Deník/Jan Charvát