Dosud náhradní autobusová doprava pendlovala kolem řeky Svitavy z Adamova do Bílovic nad Svitavou. Ovšem kvůli špatnému stavu silnice přišla změna. „Na vozovce jsme identifikovali síťové trhliny, velké poklesy krajnice směrem k řece, které doprovázejí podélné trhliny. Navíc řeka Svitava eroduje břehy, které přímo navazují na silnici,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Silnice mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou je na řadě míst ve špatném stavu. Na rok ji navíc zatíží kvůli výluce autobusy.
Silnice kolem Svitavy: Na opravy nemáme, rozšíření je dočasné, zní z kraje

Nová linka xS2D bude vyjíždět ze zastávky Adamov, železniční stanice a dále pojede bez zastavení přes Křtiny a Ochoz u Brna na zastávku Brno, Dělnický dům s možností přestupu směr Slatina. „Bude ukončena na hlavním nádraží,“ doplnil ředitel společnosti Kordis Jiří Horský. Společnost koordinuje hromadnou dopravu na jihu Moravy.

V pracovní dny budou jezdit tyto autobusy ve špičce ve čtvrthodinových intervalech, dopoledne, večer a o víkendech v hodinových. „Dojezd do Brna před pátou ráno a odjezd z Brna po jedenácté večer zůstane zachovaný," sdělil mluvčí Kordisu Květoslav Havlík.

Chystají opravu

Představitelé Správy a údržby silnic v těchto dnech už zažádali o inženýrsko-geologický průzkum silnice, včetně přilehlých skalních svahů. „Projektanti připravují dokumentaci na opravu této silnice. Začne obratem po skončení železniční výluky," přiblížil v pátek Petr Holeček z tiskového odboru kraje.

Z procházky za boskovickým nádražím. Ilustrační foto.
Boskovická spojka? U koncové stanice by mohl vzniknout parkovací dům

Silnice je pro auta nad tři a půl tuny uzavřená. Výjimku má pouze stavební technika, která pracuje na modernizaci železniční trati. „Pro osobní dopravu je průjezdná," ujistil Holeček.

Částečně budou jezdit mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou stále také autobusy, ale už jen jedenkrát za hodinu. Doposud tímto úsekem jezdila náhradní doprava za vlak ve špičce čtyřikrát za hodinu a mimo špičku dvakrát.