Jak takového pejska na první pohled rozeznat může pomoct novinka, takzvané žluté značení psů. „Vymysleli to ve Švédsku a mně se ten nápad moc líbí. Jde o to, že když psovi dáte žlutý obojek nebo mašličku na vodítko, lidé v okolí budou vědět, že potřebuje více prostoru a nemají se k němu přibližovat," vysvětluje muž.

Více prostoru může pes potřebovat z mnoha důvodů. Může být zrovna ve výcviku, mít zdravotní potíže, mít za sebou psychické trauma nebo špatnou zkušenost s lidmi či s ostatními psy. Nebo jednoduše netouží všechny na pozvání zdravit. „Když jdu po ulici se svou brazilskou filou, každá druhá maminka s dítětem se na ni hrne a chce si ji hladit. Říkám jim, ať to nedělají. Nechápou, že to pro ně může být nebezpečné. Tohle plemeno totiž původně hlídalo otroky na plantáži. V těch psech to zůstalo, a když cítí nebezpečí, zničehonic zaútočí," popisuje Novotný.

Podle něj lidé o psech často uvažují jako o hračkách a ne jako o myslících tvorech s pamětí. „Máme boxera, který by nikomu neublížil. Až na syny souseda. Zajímalo mě, proč na ně vrčí a nemá je rád, až jsem jednou z okna viděl, jak po něm střílejí z kuličkové pistole. Po takové zkušenosti se není čemu divit, že když příště uvidí jim podobné děti, zaútočí na ně," vypráví.

František Novotný se snaží chovatele poučovat o žlutém značení a doufá, že se v brzké době rozšíří.

VERONIKA MACHOVÁ