VÁŽENÍ ČTENÁŘI, JAK BY PODLE VÁS ŠLO ZAMEZIT KRÁDEŽÍM V LESE? DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM. DĚKUJEME

Nad přírodní rezervací Moravského krasu dohlíží lidé ze Správy chráněné krajinné oblasti. Ti připouštějí, že se na jednotlivé stromky lapkové zaměřují. „Z rezervace nám zmizely zejména spadené buky. Jsou totiž dobré na topení. Pokud stromy padnou, necháváme je ležet na místě. Zetlelé dřevo je totiž vhodné pro brouky a houby,“ sdělil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Leoš Štefka. Podle něj zadávají v rezervacích těžební práce právě lidé ze správy Chráněné krajinné oblasti, ti za ni i platí.

O jižní část Moravského krasu se stará Školní lesní podnik Křtiny. O sever zase Lesy České republiky. „Přitom z Pustého žlebu se vloni padlé buky ztratily. I přesto, že zpevněné lesní cesty jsou zaopatřeny závorami,“ podotkl Štefka.

V terénu působí také lesník ze Správy chráněné krajinné oblasti Dominik Franc. „K nelegální těžbě dochází kolem každé vesnice. Třeba u Holštějna někdo skácel, rozřezal a odvezl buk. V něm měla hnízdo vzácná sova. I z přírodní rezervace občas zmizí stromy,“ uvedl Franc s tím, že na místo se vydal jeden z lesníků a čekal, jestli se neznámý zloděj pro zbytek dřeva nepřikrade. Lapky se však nedočkal.

Pokud se problémy opakují, upozorní lidé ze správy obyvatele dané obce. „V takové dědině necháme vyhlásit, že nad tou lokalitou budeme dohlížet. Zatím to zabralo,“ míní Franc.

Odvézt z lesa strom je krádež

Zloději stromů se podle něj dopouští přestupku. „Je to krádež. Tito loupežníci pak mohou dostat pokutu. Záleží také na tom, jakou škodu majiteli lesa způsobí. Případ pak mohou šetřit i policisté,“ dodal Franc. Ten zatím nelegální těžbu velkého rozsahu v Moravském krasu nezaznamenal.

Přesto se velké krádeže stromů přímo v lesích Moravského krasu obával minulý týden náhodný chodec. „Na trase mezi Dolním můstkem a Koňskými spády jsou vykácené stromy a zem je nedbale rozježděná. Obávám se, jestli to není v chráněné rezervaci,“ sdělil muž, který nezveřejnil své jméno.

O údajné spoušti se doslechl i revírník Milan Novák. Trasu tedy šel zkontrolovat. „Na žluté trase u skládky dřeva je skutečně rozjeté bahno. Problémem je počasí. V mokru se udělají v půdě koleje a ta se pak musí srovnat,“ míní Novák s tím, že firma, která dřevo těží, pošle na místo traktor s radlicí. Případně rozrytou půdu upraví ručně s krumpáčem. Tyto práce však mohou odstartovat, až zem uschne. „Těžba, kterou prováděla firma v tomto soukromém lese, je povolená. Stalo se tak totiž mimo rezervaci. Nedošlo tam k žádnému poškození ani porušení zákona o lesích či přírodě,“ uzavřel Novák.