„Jedná se o nepravidelná promítání, zhruba třikrát do měsíce. Je to pokus, ale zatím lidé chodí. Promítáme velkofilmy. Na poslední Bondovku přišlo na konci září přes sto lidí a to je slušná účast. Chceme pokračovat i po Vánocích a připravit také pásma pohádek pro děti. Něco podobného jako tradiční silvestrovské promítání, které v Boskovicích funguje už dlouhá léta,“ řekl vedoucí boskovického kina Tomáš Marvan.

Oproti loňské sezoně podle něj tentokrát dorazilo na promítání přes dva tisíce diváků navíc. Velkou roli v tom sehrála epidemie koronaviru. „Lidé se už do kin pomalu vracejí a na návštěvnosti je to znát. Snad to vydrží. Nejvíce letos táhly české filmy. Absolutní rekord trhl snímek Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Na jedno přestavení přišlo dvanáct set lidí. Taková návštěva tady nebyla snad třicet let,“ dodal Marvan.

Muž s autem vjel do protisměru a narazil do zaparkovaných vozidel.
Řidič v Blansku usnul za volantem a naboural tři auta. Podívejte se

Další tisíce lidí pak do boskovického letního kina přijely na koncerty nebo kulturní akce. Kino letos oslavilo šedesát let. Lepší dárek k šedesátinám nemohl areál, který nyní Boskovicím může závidět nejen sousední Blansko ale i ostatní města v kraji, dostat. Účinkující i publikum mají důstojnější zázemí včetně šaten a toalet.

Město kromě stavebních úprav investovalo i do digitální promítací techniky. Celkem bezmála padesát milionů korun. „Přitom zhruba od druhé poloviny devadesátých let vypadal zchátralý amfiteátr na zavření. Bylo to temné období. Částečně ho později nastartovalo půjčení digitální techniky. Zlom však přišel až s kompletní rekonstrukcí. Doufám, že letní kino neřeklo poslední slovo. Diváci i promotéři o něj velmi stojí a má dobře našlápnuto,“ řekl nedávno Deníku bývalý ředitel Kina Boskovice Radek Pernica.

První snímek v letním kině promítali Boskovičtí druhého září 1961. Na plátně tehdy běžel film Posvícení. Se samotnou stavbou začali dělníci o pět let dřív. Původně se však mělo jednat jen o stálé pódium s hledištěm pro pořádání různých slavností. O letním kině rozhodli úředníci až později.

Koláč pro hospic Mobilní hospic sv. Martina. Ilustrační foto.
Koláč pro hospic má rekordní dar: milion osm set tisíc korun

Stavební úpravy venkovního amfiteátru dokončili dělníci až v roce 1968. Pohodlně se do něj usadilo kolem tří tisíc lidí. Při promítání západních filmů, ale byly běžné návštěvy atakující pět tisíc diváků. Ti promítání sledovali i z okolních stromů.

Boskovické letní kino mělo unikátní promítací plochu dvaatřicet krát čtrnáct metrů, největší ve střední Evropě. Ta se zachovala dodnes. Původní promítací plátno však kvůli vlivům počasí nevydrželo a v osmdesátých letech ho nahradila zděná promítací plocha. Zlatou érou pro boskovické letní kino byla šedesátá až osmdesátá léta. Od roku 1964 až do konce osmdesátých let tam totiž na filmové festivaly pracujících mířily tisíce lidí a různé filmové delegace. Včetně tehdejší umělecké elity.