„Budu trénovat,“ říká zároveň vítěz okresního kola ve střelbě. V národním kole však uspěli i další z lysického mysliveckého kroužku. Děti vyhrály všechny tři poháry v mladší kategorii do páté třídy a jeden bronzový ve starší kategorii do deváté třídy.

Les, v dálce se rozprostírá kaliště pro divočáky. Děti v zeleném triku a s pérem za kloboukem prochází dál a míjí lebky či čelisti zvířat. Jinde narazí na peří ptáků. Poznat, komu přesně patří, je kumšt. „Na stezce ve finále jsme museli poznat chovatelské pomůcky, jako třeba věci na odběr krve v oboře nebo kryty na bažanty, aby se neozobávali, dopouštějí se totiž kanibalismu,“ líčí Jakub. Nejvíc mu dalo zabrat poznávání psích plemen.

Stezku procházel i Martin Sedláček. „Mě zaskočila vábnička na kachny. Jsem totiž zvyklý na dřevěnou a tamta vypadala jinak,“ povídá. Soutěžní stezce předcházelo dvoutýdenní soustředění. Děti psaly znalostní testy, ale vyrážely také do přírody. „Nejvíc mě to bavilo na posedech,“ hlásí Martin. V radějovské oboře se totiž bylo na co dívat. Procházeli se tam daňci i jeleni.

V myslivosti se vyznají také dívky. „Baví mě procházky přírodou a mám ráda zvířata,“ říká Michaela Ryzí.

Myslivecký kroužek funguje pod hlavičkou základní školy. Nyní do něj chodí asi sedmdesát dětí. „Hlásila se jich dokonce necelá stovka. Museli jsme tak udělat přijímačky. Děti jsou šikovné. Za posledních deset let vyhrály v národní soutěži tři zlaté, devět stříbrných a čtyři bronzové poháry,“ je hrdý na své svěřence Arnošt Šmétka. Podle něj se chlapci a dívky vyznají v botanice, lesnictví, myslivosti, zoologii či kynologii.