Tento týden rybáři velmi nákladnou násadu rozvezli do rybníků v okolí Blanska. Například v Ostrově u Macochy jich v pátek dopoledne vypustili do vody necelou stovku. „Mají kolem patnácti centimetrů a váží zhruba pět gramů. Jedná se o rozkrmenou násadu, která před třemi lety dorazila s Golfským proudem ke břehům Francie. V této velikosti je už velká šance, že se v rybníku dožijí po dalších třech čtyřech letech délky přes půl metru a dorostou do lovné míry. Je tu spousta vrb se silným kořenovým systémem, kde najdou vhodné úkryty před predátory,“ řekl v pátek u ostrovského rybníku Deníku Rovnost předseda blanenské rybářské organizace Martin Sklář.

Malí úhoři našli nový domov také ještě v rybnících ve Vavřinci, Sloupu nebo v Podomí. „Je to moc pěkná ryba. Navíc tajemná. Když jsem byl kluk, pamatuji si, že se úhoři prodávali v masně. To už je dávno pryč. Já jsem nimrod, ale mám kamarády rybáře a nevzpomínám si, že by někdo v poslední době pěkného úhoře chytil. Natož aby jich ulovil víc a nějakého mi daroval,“ usmál se Ferdinand Zouhar ze Sloupu, který páteční vysazování úhořů v Ostrově u Macochy sledoval.

Zároveň zavzpomínal na klukovské výpravy za pstruhy v rodné obci. „To už je taky dávno pryč. Potok ve Sloupu až k Vlčí skále byl neregulovaný a plný pstruhů. Jasně, že jsme tam na ně jako kluci chodili. Byli tam pořádní chlapáci,“ dodal.

O tom, že je úhoř schopný překonat velké vzdálenosti a jen tak ho něco nezastaví, se loni na podzim přesvědčili jeskyňáři. Objevili ho totiž v blátě v podzemí Moravského krasu. A jednalo se o velkou raritu. V těchto místech je totiž výskyt jakéhokoliv obratlovce velmi neobvyklý. „Úhoře jsme objevili koncem listopadu v centru Amatérské jeskyně. Byl jsem tam měnit čidla na výzkum mikroklimatu. Kolega z Českého hydrometeorologického ústavu pak v podzemí odečítal data z hladinových čidel, která jsou umístěná v jeskyni. Úhoř ležel v blátě na zemi ve Spojovací chodbě mezi Sloupskou a Bělovodskou větví Nové Amatérské jeskyně. Byl poměrně apatický a měřil zhruba pětatřicet centimetrů,“ popsal tehdejší nález Filip Chalupka z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Úhoře speleologové odchytili a přenesli do potoka Bílá voda, kde odplaval po proudu ve tmě jeskyně směrem k propasti Macocha. „Do podzemí se musel dostat za zvýšeného vodního stavu. Tehdy podzemní říčky zatápí výše položené chodby, kterou jsou většinu roku bez vody,“ dodal Chalupka.