Žádný zázrak se v Olešnici nestal. Aby měli dostatek sněhu, od osmadvacátého listopadu tam naplno jelo osm sněžných děl a čtyři sněžné tyče. Za dva týdny ho stroje vychrlily dostatek. „Nyní máme na sjezdovce čtyřicet, místy až padesát centimetrů technického sněhu. Je rozhrnutý po celém kopci, svah pravidelně upravujeme frézou a rolbou," řekl správce skiareálu Jiří Kotlán.

Prvního lyžování nové sezony si v sobotu užívaly desítky lyžařů. A byli nadšeni. Jako třeba rodina Evy Ševčíkové z Březiny u Křtin, která informace o zahájení sezony nedočkavě vyhlížela na internetu. „Přijeli jsme čtyři dospělí a tři malé děti. Odjakživa lyžujeme celá rodina. Nyní učíme děti, je to zde pro ně ideální. Žádný led, dostatek místa, děti jsou nadšené," byla spokojená žena. Potvrdil to i pětiletý Adam. „Lyžování mi jde a moc mě baví. Umím jezdit na kotvě a spadl jsem zatím jen třikrát. A moc se těším, až pojedeme na hory," hlásil chlapec.

S vnukem dorazil Zdeněk Škrla z Hlubokého u Kunštátu. „Je to naše první letošní lyžovačka. Hlídali jsme si to, abychom mohli přijet hned, jak to bude možné. Kvalita sněhu je na to, jaké je počasí, úplně bezvadná," pochvaloval si muž.

Jen slova chvály na adresu provozovatelů areálu měl i Aleš Šturza z Drásova. „I když jsou podmínky pro lyžování obecně extrémně nepříznivé, tady je svah perfektně zasněžený a upravený, žádné muldy, výborná kvalita sněhu. Také je to široko daleko jediná otevřená sjezdovka. Jinak jezdíme lyžovat do Alp nebo do Tater, ale tady je to bezvadné na trénování," hodnotil muž, který olešnickou sjezdovku brázdil se zetěm.

Na olešnický skiareál už roky nedá dopustit Miloš Kroupa z Ivančic. I s manželkou tam v sobotu kopec sjížděli na snowboardech. „Na prknech jezdíme už asi dvacet let, zdejší svah je pro snowboarding příjemně široký. Moc se nám zde líbí, asi přijedeme i v neděli s vnučkou," plánoval muž. Toho příjemně překvapila kvalita sněhu a krátké fronty na vlek. „A také zde je výborné zázemí na ohřátí a občerstvení, takže jsme moc spokojení," řekl.

Olešnický skiareál je podle Kotlána zatím jediný na jižní Moravě a na Vysočině, kde se lyžuje. „Jsme jednou z patnácti otevřených sjezdovek v celé České republice," upřesnil provozovatel areálu.

V neděli je skiareál v provozu do devíti hodin večer. Podle Kotlána budou kotvy zájemce vyvážet na kopec i v pracovní dny, vždy od devíti hodin ráno do devíti večer. „Pokud to umožní počasí, budeme mít otevřeno. Zasněžený svah si vytvoří vlastní klima, takže zatím je to dobré. Ale samozřejmě bychom uvítali, kdyby začalo alespoň trochu mrznout, abychom si do zásoby mohli nastříkat další sníh," dodal Kotlán.