Základní kámen hasičského domu položili Žernovničtí v roce 1937. „Budova je stará a některé její zdi jsou špatně zaizolované. Problémy máme třeba se středovou nosnou zdí, která bývá vlhká i do výšky metr a dvacet centimetrů. Snažili jsme se to vyřešit a udělali tam novou fasádu. To však nepomohlo. Voda se dostává také do zadní dostavby,“ popsal problémy starosta Žernovníka Josef Zvěřina s tím, že tuto část se záchodky dělníci k domu přistavěli před necelými třiceti lety.

Vlhko je uvnitř hasičského domu zejména v době, kdy taje sníh. Pak v teplejších měsících za přívalových dešťů. Žernovničtí tak nechali zpracovat projekt na opravu domu. „Je potřeba zeď provrtat, podřezat ji a vyplnit izolační hmotou či plechem. Tyto práce vyjdou zhruba na sto padesát tisíc korun,“ pokračoval Zvěřina. Nyní čeká na vypsání dotačních titulů z programu Rozvoje venkova. Pokud vše bude pokračovat podle plánu, chce začít opravovat již v tomto roce.

Hasičský dům nevyužívají jen dobrovolní hasiči, kteří tam uskladňují techniku. Další místnost je společenská a hasiči se tam scházejí při schůzích. Uvnitř je také společenský bar a záchodky, které využívají lidé při tanečních zábavách. V Hasičském domě místní také oslavují narozeniny či pořádají zabíjačky.