Při pátrání po původu a stáří známek zabloudila žena do dávné historie. Dostala se o minimálně dvě stě let zpátky.
Známky na fotografiích odeslala Raušová s dotazem jak do muzeí na Blanensku, tak do Brna, Prahy a ještě dál do Rakouska či Říma. „Po asi dvaceti odeslaných mailech mi přišly tři odpovědi. V první stálo, že by mohlo jít o vojenské známky,“ prozrazuje žena a přidala další teorie. Objev mohl také souviset s robotou nebo s výstrojí vojsk v minulých stoletích. Dále odborníci tipovali, že se jedná o identifikační známky používané při exhumaci. „Podle typu číslic ještě odhadují jejich stáří. To by mělo být minimálně dvě stě let,“ pokračuje Raušová. Odborníci podle ní vycházeli z encyklopedií. Věcičky podobné objevu z tohoto období totiž nejsou příliš zpracované.
Raušová se ponořila do minulosti. „Snažila jsem se zjistit, co bylo dříve v mém okolí. Náš dům stojí asi dvě stě let. Je teď ale v jiném stavu. Ve středověku pravděpodobně nebyl ani zděný,“ vypráví Raušová. Ta se dozvěděla, že asi padesát metrů od jejího domova stál starý hřbitov. „Takže doufám, že u nás doma nebyla márnice nebo něco podobného,“ podotýká.
Dále vzpomněla i to, že před 1. světovou válkou zamířili do Doubravice Italové, kteří údajně pobývali u splavu. „A objevila se tu s nimi i cholera,“ dodává žena.
Po poradách s experty se pustila do studování nejrůznějších encyklopedií. Tvar známek jí začal nápadně připomínat ty, které nosili černošští otroci. „Napadlo mě zadat dotaz do detektoráře a odpověděli mi,“ začala se Raušová blížit k cíli.
Odpovědí se dočkala minulý týden. Shodovaly se v jednom. Raušová objevila robotní známky. „Někteří mi psali, že jsem našla robotní známky s vyobrazením jeruzalémského kříže. Jiní zas, že znak se podobá nejvíc kříži berličkovému,“ říká Raušová.
Přesto zbývá ještě jediné. Určit přesný rok.