„Pohřeb, kterého se může zúčastnit kdokoliv, bude šestnáctého ledna ve dvě hodiny odpoledne v kostele svatého Stanislava v Kunštátě. Tatínek bude pochován na kunštátském hřbitově,“ uvedla Halasova dcera Tereza Halasová. Podle ní měl otec nemocné srdce a osudným se mu stala série infarktů v posledních dnech.

Jan Halas se do Kunštátu přestěhoval natrvalo z Prahy v roce 2007. Stejně jako jeho otec, který se ze svého vztahu k tomuto kraji vyznal ve známé básni Já se tam vrátím, si totiž Kunštát zamiloval. „Mnoho let jsem byl rozhodnut, že sem na penzi půjdu. Já to tady miluju, nikdy jsem se tady necítil jako nějaký pražský přivandrovalec. Mám tady kamarády od dětství. Šel jsem v podstatě domů. Tady ten dům jsem si koupil v roce 1980, bylo to zbořenisko. Potřeboval jsem si kvůli dětem něco pořídit. Postupně jsme z toho udělali takový hezký baráček,“ popisoval před necelými třemi lety v rozhovoru pro Blanenský deník Rovnost.

Ač na penzi, prakticky denně pracoval na různých pořadech a přirozeně se zapojil i do kulturního dění v Kunštátě. Pravidelně psal čtivé sloupky pro Kunštátský zpravodaj, připravoval pásmo Halasův Kunštát pojaté jako vzpomínka na básníka Halase, na březen letošního roku chystal komponovaný pořad k příležitosti devadesátin Ludvíka Kundery. „Účastnil se kulturního života, byl například jedním ze zakládajících členů Kruhu přátel umění v Kunštátě. Pro město je jeho úmrtí velká ztráta,“ uvedl starosta Kunštátu Pavel Göpfert.

Jan Halas, otec čtyř dětí, vystudoval publicistiku. Od roku 1968 pracoval v Československém rozhlasu, od roku 1990 byl vedoucím redaktorem jeho literární redakce. Deset let předsedal Sdružení pro rozhlasovou tvorbu. V roce 2004 obdržel literární cenu Magnesia Litera za přínos české literatuře.