Na řidiče, kteří potřebují jet v pondělí ráno po některých silnicích na Blanensku, čeká nepříjemné překvapení. Zemědělci po celé republice chtějí zablokovat vybrané cesty pomalou jízdou svých strojů. Důvodem protestní akce jsou úsporná opatření vlády vůči zemědělcům.
Na Blanensku se jedná o dvě cesty. Jednou z nich je hlavní tah na Svitavy, silnice první třídy mezi Lipůvkou a Letovicemi. Další pak silnice druhé třídy mezi Boskovicemi a Kunštátem.

Blokáda je v plánu ráno mezi sedmou a devátou hodinou. „To bude katastrofa. V tomto čase je zde největší provoz,“ podotkl profesionální řidič Vladimír Vaněk z Klepačova. Zemědělcům se nelíbí, že na nich vláda v rozpočtu na příští rok ušetřila takřka deset miliard korun. „Někdo na to upozornit musí, my už jsme zkusili všechno možné,“ tvrdí Marcela Pokorná z okresní Agrární komory v Blansku. Podle jejích slov se na Blanensku zapojí do blokády všech šestnáct zemědělských podniků.

„Do blokády se zapojíme, ale podrobnější informace zatím nemáme. Chtěli bychom vyjet se dvěma až třemi náklaďáky na silnici mezi Kunštátem a Olešnicí,“ uvedl ředitel olešnického zemědělského družstva Jiří Šenkýř. Na celou protestní akci budou na místě dohlížet policisté. „Určitě zajistíme průjezd hasičům a záchrankám. Třeba tak, že zemědělce odkloníme z hlavní trasy,“ uvedla mluvčí blanenské policie Iva Šebková.

Samotný tah na Svitavy si během let vysloužil mezi řidiči díky počtu tragických nehod příznačný název. Silnice smrti. „K nehodám by mohlo dojít, třeba při riskantním předjíždění kolony. Lidé za volantem musejí být v době blokády opatrnější a snažit se dodržovat předpisy,“ zdůraznila policejní mluvčí Šebková.

Samotní zemědělci se dopravních komplikací nebojí a bezpečnostní opatření neplánují. „Když řidiči uvidí kolonu, tak zkrátka zabrzdí. Myslím, že takové nebezpečí, jako třeba na dálnici, nehrozí,“ myslí si Pokorná. Úsporné škrty vlády ve státním rozpočtu by v příštím roce mohly znamenat pro většinu zemědělských podniků vážný problém. Výkupní ceny většiny zemědělských výrobků klesají, podniky potřebují nakoupit novou techniku.

„Naši dodavatelé chtějí zaplatit do dvou týdnů, ale odběratelé nám peníze pošlou na účet za měsíc nebo i později. Tím pádem žijeme od platby k platbě,“ zlobí se Jiří Šenkýř z olešnického družstva. Zemědělci doufají, že pondělní blokáda bude mít svůj účinek. „Pokud se akce podaří, tak by vláda měla rozpočet znovu projednat,“ poznamenala Pokorná.

Agrární komora spolu s jednotlivými podniky usiluje o zvýšení plateb pro zemědělce skoro o tři miliardy korun. I tak se jedná jen o polovinu příjmů konkurenčních firem v Rakousku a Německu. „Nečekám, že kvůli blokádě peníze dostaneme. V rozpočtu zkrátka peníze nejsou,“ dodal skepticky Šenkýř.

PETRA HAVLÍKOVÁ