Ti chtějí upozornit na nízké výkupní ceny mléka. „Vedení mlékárny o našem protestu ví. Stejně jako starosta Olešnice. Nejsme diletanti, abychom nějak brzdili provoz v obci nebo komplikovali Olešnickým život. Chceme jen upozornit na naši zoufalou situaci,“ přiblížil protest šéf Okresní agrární komory Blansko Kamil Vystavěl. Do Olešnice by měl přijet i prezident České agrární komory Jan Veleba.

Podle Vystavěla jsou výkupní ceny mléka na Blanensku dlouhodobě pod jeho výrobními náklady a řada zemědělců v regionu je na pokraji krachu. „Výkupní cena za litr mléka se v současnosti na Blanensku pohybuje mezi 6,20 až 6,60 korunami. Abychom přežili, byla by odpovídající cena kolem osmi korun. Mlékárny si musí uvědomit, že když zkrachují farmáři, tak se také dlouho neudrží,“ dodal Vystavěl.

Ředitel Mlékárny Olešnice Václav Mirvald postoj zemědělců chápe. Na druhou stranu říká, že k nízkým výkupním cenám tlačí mlékárny obchodní řetězce. „Zemědělce chápu. Výkupní ceny mléka jsou pro ně dlouhodobě nevýhodné a brání jejich podnikání. Chtěli by srovnatelné podmínky jako mají farmáři v ostatních zemích Evropské unie. Jenže musejí pochopit, jaká je situace na trhu s mléčnými výrobky. Rozhodování o výkupních cenách mléka není podle mého v současnosti ani v rukou zemědělců ani mlékáren. Nás zase tlačí obchodní řetězce, kterým dodáváme naše výrobky,“ upřesnil Mirvald.

Dialogu s protestujícím zemědělci se ovšem vedení olešnické mlékárny nebrání. "O cenách mléka jsme ochotni diskutovat. V žádném případě to není tak, že bychom s farmáři nekomunikovali a dávali od problému ruce pryč,“ dodal Mirvald.