Jednu ránu za druhou schytávají v posledních měsících peněženky lidí na jižní Moravě. A nyní přichází další. Odhady ukazují, že letošní sklizně základních obilovin v kraji jsou horší než v předchozím roce. Podle zemědělců to může přispět ke zdražování pečiva.

Výnos obilovin má být letos o sedm tisíc tun nižší než loni. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu. „Celkově je to o procento méně než loni. Výrazný pokles mají výnosy zejména u jarní pšenice, a to o polovinu. O dvanáct procent méně bude i ječmene jarního. Naopak u pšenice ozimé sledujeme pětiprocentní nárůst,“ informoval Karel Adam z Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.

Žně. Ilustrační foto.
Sucho drtí zemědělce na jižní Moravě: řepka i kukuřice bída, bouřky nepomáhají

Horší sklizeň pak může podle zemědělců přispět k ještě výraznějšímu zdražování pečiva. „Je-li něčeho méně, cena roste. A nakonec to pocítí koncový zákazník. Nicméně horší sklizeň nebude hlavním hybatelem nárůstu cen. Jsou tam daleko zásadnější příčiny. Válka na Ukrajině, vysoké ceny energií i nárůst v podstatě veškerých vstupních nákladů. V porovnání s tím bude mít menší úroda dopad na ceny poměrně malý,“ uvedl zemědělec Jiří Němec z Přeskačí na Znojemsku.

Válka na Ukrajině

Jeho slova následně potvrdil i odborník z ekonomické oblasti Lukáš Kovanda. „Předpokládaný nárůst cen pečiva v příštích dvanácti měsících se bude pohybovat v desítkách procent. Za zdražováním ovšem hledejme spíše válku, neboť Ukrajina je obilnice Evropy. Velký tlak je i vzhledem k inflaci na zvyšování platů, což se opět musí v ceně projevit. Popisovat energetickou situaci snad netřeba,“ tvrdí ekonom.

Očkování na jihu Moravy.
Začala čtvrtá dávka očkování proti covidu, v Bohunicích naplnili kapacitu

Příčinou horší sklizně na jihu Moravy bylo nepříznivé počasí, především pak chybějící déšť. Jaro bylo velmi suché. „Je to horší každým rokem. Už i tabulky bylo nutné upravit tak, že co bylo dříve sucho, je dnes norma. A co je dnes sucho, byl dříve naprostý extrém,“ vylíčil pro Deník Rovnost již dříve zemědělec Petr Chaloupka z Hodonínska.

A zlepšení v následujících dnech očekávat nelze. Spíše naopak. Podle odborníků z webu Intersucho na většině území jižní Moravy převládá sucho mírné. Nicméně v následujících dnech budou v kraji teploty atakovat šestatřicet stupňů Celsia a do deseti dnů bude podle předpovědi na devadesáti procentech území Jihomoravské kraje převládat sucho extrémní.