„Obiloviny jsou zralé, většina družstev na Blanensku se už pustila do žní. Aby ale sklizeň mohla pokračovat, musí být hezké počasí. Stačí totiž, když jeden den prší a zemědělci musí zastavit žně a čekat, až slunce plodiny zase vysuší,“ přiblížil předseda Okresní agrární komory Blansko Kamil Vystavěl.

Oproti předchozím létům kombajny na Blanensku vyjely podle Vystavěla jen o něco později, úroda obilovin však bude zřejmě nižší. „Žně jsou zpožděné jen nepatrně, zatímco k tomuto datu bývá jindy sklizená polovina úrody, letos je hotová tak čtvrtina. Úroda obilí ale bude rozhodně nižší než vloni, i když se ještě nedá přesně odhadnout o kolik. Byli bychom rádi, kdyby cena obilovin šla nahoru, ale ceny bohužel zemědělci neurčují, “ uvedl Vystavěl.

Skluz nevadí, problém je s úrodou

S několikadenním zpožděním začaly žně v zemědělském družstvu Zera Rájec. „Oproti jiným rokům máme kvůli počasí tak pěti až desetidenní skluz, což nám nijak nevadí. Větší problém je s úrodou. S pšenicí to sice vypadá slibně, ale řepky zřejmě bude až o třicet procent méně,“ řekl ředitel družstva Vladimír Skoták.

Přívalové deště a silný vítr v jarních měsících, pak zase parné dny v létě. Na úrodu řepky v rájeckém zemědělském družstvu dolehlo proměnlivé počasí. „Hodně pozemků, kde jsme pěstovali řepku, bylo zjara podmáčených, úrodě ale moc nepomohlo ani následné sucho. Plodiny jsou totiž kvůli němu drobnější. Ale vzhledem k tomu, že ani v sousedních zemích na tom nejsou s úrodou moc dobře, snad aspoň výkupní ceny obilovin půjdou nahoru,“ doufá Skoták.

Do žní se už pustili také v zemědělském družstvu Zeas Lysice. „Minulý týden jsme sklidili jarní ječmen a začali jsme sklízet řepku. Ze začátku to vypadalo, že žně začnou výrazně později, díky teplým dnům v červenci se to ale vyrovnalo,“ informoval ředitel družstva Jiří Šafář.

Stejně jako v Rájci-Jestřebí, i v Lysicích počítají s poklesem úrody, ne však zásadním. „Celkový výnos vyšší než vloni nebude, ale ve srovnání s celorepublikovými výsledky na tom nejsme nijak špatně. Ječmen i řepka se nám urodily poměrně dobře,“ doplnil Šafář.

I v Zeasu Lysice se však nepříznivé počasí na některých plodinách podepsalo. „Například žito máme letos dost polehlé. Špatně na ně na jaře zapůsobily prudké deště a silný vítr. A i teď se obáváme, aby nás nepotkaly přívalové lijáky a kroupy, které by mohly zničit úrodu jablek. Ty totiž zůstanou na stromech ještě dlouho,“ dodal ředitel lysického družstva Jiří Šafář.