Podnikáme v zemědělství a rádi bychom hospodařili i ve vaší oblasti. Dopis s takovou žádostí o koupi pozemku dostali v poslední době vlastníci parcel v nejrůznějších koutech Blanenska. Okresní agrární komora Blansko však lidi upozorňuje, že informace uvedené v dopise nejsou pravdivé.

Co to má znamenat? ptají se lidé s dopisem v ruce v zemědělských družstvech. Chodí třeba i za ředitelem knínického Agrospolu Ladislavem Menšíkem. „Lidé se nás ptají, co mají dělat. Zda svůj pozemek tomuto zájemci prodají, to je však na nich. Mně také tento dopis přišel. Hodil jsem ho do koše,“ sdělil Menšík. Lidé, kteří zavolali na telefonní číslo uvedené v dopise, se totiž dozvěděli, že by dostali za hektar maximálně třicet tisíc korun. „Dost půdy na Blanensku má ale vyšší hodnotu. Dále je otázka, co chtějí kupci s půdou opravdu udělat,“ nezdá se Menšíkovi.

Stejný dopis obdržel i Kamil Vystavěl z Letovic, který je majitelem pozemku a pracuje v zemědělství. Nabídka se mu zdála velmi podezřelá. „Ti lidé si vybírají pozemek, který leží uprostřed honu. Kolem je půda řady dalších vlastníků. To je nelogické a podezřelé. Navíc se domnívám, že informace v dopise jsou nepravdivé. Když by se zájemcům podařilo pozemky vykoupit, naruší práci družstev, akciovek a soukromníků, kteří kolem hospodaří. Nemohli by tam třeba vjet s velkými stroji a podobně,“ vyjmenoval Vystavěl.

Protože lidé se chodí ptát i na Okresní agrární komoru, tamní pracovníci se rozhodli věc prověřit. „Tuto podezřelou nabídku již dostali lidé z Knínic, Sloupu, Rájce, Bořitova či Lysic. Je nutné sdělit, že obsahuje nepravdivá tvrzení. Pisatelé v ní uvádí adresu bydliště v Protivanově, ale ve skutečnosti bydlí v Hodkovicích na Liberecku. Odtud jsou také tyto dopisy rozesílány. Dále je zajímavé, že na nemovitost v Protivanově byl vydán exekuční příkaz. Dle dostupných informací pánové nepodnikají v zemědělské prvovýrobě, jak tvrdí, “ upozornila ředitelka Okresní agrární komory Marcela Pokorná. Ta dodala, že údajní podnikatelé nabízí lidem za hektar půdy nejvíce třicet tisíc korun, což je v mnohých případech pod cenou. „Cena závisí na bonitě půdy. V některých případech by její vlastníci mohli dostat i dvojnásobek,“ dodala.

Zemědělci na Blanensku mají obavy, aby nedohospodařili. Mnohdy totiž nepracují na vlastní půdě, mají ji pronajatou. „Jednání obou pánů vykazuje znaky hromadného vykupování pozemků pro třetí osobu. Pokud by k tomu došlo, nový majitel by mohl zemědělcům zvýšit nájem, mohli by ale také o půdu přijít úplně,“ míní Pokorná. Podobný případ lidé z Okresní agrární komory na Blanensku dosud neřešili. Tyto zkušenosti však mají lidé z jižní Moravy či Čech. „Tam pozemky nakupovali spekulanti,“ podotkla Pokorná.

Pod dopisem, který leží v mnoha domácnostech na Blanensku, je podepsaný Jaroslav Polák. „Lidé nemusí mít obavy. S kamarádem chceme rozšiřovat firmu a hospodařit na větším území. V zemědělství opravdu podnikáme,“ tvrdí muž a odmítá, že by v dopise uváděl lživé informace. Připustil jen to, že trvalé bydliště v Protivanově opravdu nemá.