Například v Rájci-Jestřebí zaplavila voda z řeky Svitavy zhruba šedesát hektarů polí. Plocha mezi železničním náspem a korytem řeky se proměnila v jezero v noci ze středy na čtvrtek. „Pole s kukuřicí a částečně s pšenicí jsou pod vodou. Jak se oteplí, dá se očekávat, že plodiny budou plesnivět. Počítáme se značnými ztrátami,“ popsal ředitel Zery Rájec Vladimír Skoták. Zemědělce podle něj trápí také dlouhotrvající deště. Ty se podepsaly na travnatých porostech, které je potřeba usušit na seno. „Jenže teď jsou přerostlé. Také nejsme schopni ošetřovat pšenici, ječmen a řepku. To vše je utopené,“ dodal Skoták.

Na silně podmáčená pole si stěžuje i ředitel společnosti Zeas Lysice Jiří Šafář. „Touto dobou míváme sklizenou už polovinu pícnin, ale letos z pěti set hektarů sotva dvacet, do polí se nedá jet. Deštivé počasí může mít vliv také na vznik různých chorob u řepky a obilnin,“ popsal. Dlouhotrvající deště mohou způsobit problémy i v sadech. „Bojíme se, aby jablka nepostihla strupovitost. Pak by byla neprodejná,“ řekl dále Jiří Šafář.

Podle statistik, které si Zeas vede, spadlo letos v květnu jednou tolik srážek než byl květnový průměr v uplynulých sedmi letech.

Špatné je letošní jaro i pro zemědělce z knínického Agrospolu. Přes jejich pole se sice žádná řeka nerozlila, sužují je ale dlouhotrvající deště. „Za květen napršela třetina toho, co jindy napadne za celý rok. Stojí tak voda i v místech, kde se dříve nedržela. Nestačili jsme zaset všechnu kukuřici, protože se na pole nedá vkročit ani vjet,“ popsal neutěšenou situaci Libor Dvořák z Agrospolu. Tamní zemědělci musí počítat se značnými ztrátami ječmene. K podmáčenému porostu se totiž nedostává vzduch, a tak uhnívá. „Úrody bude málo a ještě méně kvalitní,“ odhaduje Dvořák.

Podle ředitele Zemspolu Sloup Miloslava Mikuláška se podmáčená pole nejvíc podepisují na jařinách. „Místy nám v polích stojí voda, ale nejedná se o velké plochy. Zaseté semeno však nemůže dýchat, takže může začít uhnívat, už teď je vidět, jak to žloutne. Rozsah ztráty teď ještě ale nemůžeme hodnotit, uvidíme, až se dostaneme do polí,“ řekl. Až půda trochu oschne, chystají se tamní zemědělci především na kosení luk. „Loni touto dobou už jsme měli sena,“ dodal Mikulášek.

LEONA PAROULKOVÁ
KAROLÍNA OPATŘILOVÁ