Za směšný považuje nárůst předseda představenstva Okresní agrární komory Kamil Vystavěl. „Průměrně dávají mlékárny družstvům o tři haléře víc za litr mléka než před červnovými protesty zemědělců. A to je opravdu nezachrání,“ prohlásil Vystavěl.

Výkupní cena za litr mléka se na Blanensku pohybuje od pěti do šesti korun. Přitom, aby chov dojnic nebyl pro družstva ztrátový, bylo by nutné její navýšení nejméně o třetinu. „Abychom nebyli v mínusu, museli by nám mlékárny za litr mléka dávat aspoň osm korun a padesát haléřů,“ spočítal ředitel zemědělského družstva Zeas Lysice František Vítek.

Proti vyšším výkupním cenám mléka se ale mlékárny brání. Obávají se, že by pak neobstály v konkurenci výrobků ze zahraničí. „Nárůst cen za surovinu, v tomto případě za mléko, by se musel nutně odrazit v cenách potravin z něho vyrobených,“ vysvětlil ředitel Mlékárny Olešnice Václav Mirvald. A tomu podle něho brání právě dovoz levných zahraničních výrobků. „Vyjednávání o cenách potravin není záležitostí jen České republiky. Na vyšších cenách bychom se museli dohodnout i s dalšími zeměmi. A to si zatím vůbec neumím představit,“ dodal Mirvald.

Ceny mléka se tak točí v začarovaném kruhu. Zemědělci chtějí po mlékárnách víc za mléko. Ty se zase bojí, že by jim obchodní řetězce vyšší ceny za výrobky z něho nezaplatily. Podle Vystavěla z Okresní agrární komory je však problém zemědělců palčivější. „Vím, že i mlékárny si stěžují na obchodní řetězce. Ale pokud vím, na rozdíl od zemědělských družstev, žádná mlékárna na Blanensku zatím nezkrachovala,“ argumentuje Vystavěl.

Zato zemědělská družstva se krachu právem obávají. Kvůli podhodnoceným cenám mléka musela zrušit celý chov dojnic zemědělská společnost Doubravická z Doubravice nad Svitavou. Jejich krávy teď dávají mléko na Slovensku.

Se zápornými čísly se potýká i Zeas Lysice. „Sice nám mlékárny dávají od září o osm haléřů za litr mléka víc, ale i tak pro nás chov dojnic znamená ztrátu až šesti miliónů korun ročně,“ uvedl Vítek. V současnosti v Zeasu čekají na evropské dotace, které by je mohly aspoň na nějaký čas z dluhů vytrhnout.

Jak to bude s mlékem dál, nikdo zatím netuší. Podle Vystavěla zemědělce nespasí ani mléčné automaty, které se stávají na Moravě stále populárnější. Z těch by si lidé mohli čerstvé mléko odnášet přímo domů. „Kdybychom nakoupili automaty, tak vyřešíme asi jen jedno procento mléčné produkce. Navíc jsou hodně drahé a lidé navyklí na mléko v krabicích by si na čepované syrové kravské mléko vůbec nemuseli zvyknout,“ nevidí v automatech řešení Vystavěl.