Na začátku června vydatné deště, nyní tropická vedra. Počasí jako na houpačce podle zemědělců více nahrává různým chorobám. Plodiny tak musí více chemicky ošetřovat, aby je od chorob uchránili. I tak si ale zemědělci na Blanensku zatím nestěžují. Podle nich to momentálně vypadá nadějněji než v minulém roce. Jak se sezóna nakonec vydaří, to si odhadovat netroufají. Úrodu může ohrozit například ještě krupobití nebo delší sucha.

Mokrý začátek června podle ředitele společnosti ZEAS Lysice Jiřího Šafáře uškodil hlavně jarnímu ječmenu. „Ten je totiž nejvíce náchylný. Potýkáme se ale i s chorobami obilovin, proto jsou větší nároky na jejich chemické ošetření," řekl Šafář s tím, že deště neprospěly ani ovocným stromům. „V sadech jsou teď větší nároky na ošetření proti strupovitosti. Nynější počasí strupovitosti napomáhá. Museli jsme proto zkrátit intervaly mezi ošetřeními proti této chorobě. Zatím se nám to sice daří udržet, ale problém chorob jak na ovoci, tak na obilí je poměrně velký," vysvětlil Šafář.

Letos se podle něj ale daří jahodám. „Ty nám loni a předloni zmrzly, ale letos jsou hezké a je i slušná úroda. Sklízíme je od předminulého pondělí a už si je lidé mohou i objednávat," dodal Šafář s tím, že pro ostatní plodiny je tento rok spíše průměrný.

Bojí se krupobití

Vedení Agrodružstva Brťov-
-Lipůvka vidí letošní sezónu příznivěji než tu loňskou. „Zatím to vypadá, že bude lepší úroda hlavně u ozimých pšenic a u řepky. Bohužel chladné počasí trošku přibrzdilo jarní obiloviny, ječmen a kukuřici. Kukuřice to ale díky teplému počasí může ještě dohnat. U ječmene to vypadá na průměrnou úrodu," řekl předseda představenstva agrodružstva Miroslav Pavlíček.

Loňská nevydařená sezóna byla způsobená hlavně tím, že špatně přezimovaly ozimé plodiny. „Navíc bylo na jaře velké sucho. Letos ozimy přezimovaly naštěstí dobře," vysvětlil Pavlíček.

Záležet ale podle něj bude na dalším vývoji počasí. „Důležité je, aby nepřišlo krupobití nebo nějaká další pohroma," podotkl Pavlíček.

Nynější horké počasí zatím plodinám neškodí ani podle předsedy Zemědělského družstva vlastníků Nýrov Stanislava Michala. „Zatím to netrvá nijak dlouho a podle dlouhodobé předpovědi má být v červenci počasí teplotně i srážkově lehce nadprůměrné, takže žádný extrém. Zatím jsme tedy v klidu, úrodu by ale mohla ohrozit například dlouhotrvající horka a sucho, kdy by se úplně nevyvinulo zrno. Nebo silné bouřky, které by mohly poškodit například mák," řekl Michal.

Ředitelka Okresní agrární komory Blansko Marcela Pokorná si zatím letošní úrodu odhadnout netroufá. „Zatím ale výkyvy počasí na porosty žádný vliv neměly, takže jsou prozatím v pořádku. Říci zatím nedokážu ani to, jaký bude vývoj cen zemědělských plodin pro tento rok," řekla Pokorná.