Zemědělci by ze státní kasy měli dostat méně peněz než letos a to je při velkém propadu tržeb za mléko a rostlinnou výrobu pro drtivou většinu z nich neúnosné. Proto požadují navýšení dotací alespoň o 1,5 miliardy ko­run.

Do celorepublikového protestu se zapojí i farmáři z Blanenska. „Obeslali jsme všechna zemědělská družstva i soukromé výrobce na Blanensku. Do Prahy vyrazí podle posledních zpráv asi stovka zemědělců. Žádné mléko vylévat nebudeme. Ani blokovat dopravu. Chceme dát najevo nesouhlas s návrhem státního rozpočtu,“ přiblížil účast farmářů z Blanenska šéf okresní agrární komory Blansko Kamil Vystavěl.

Podle něj je krácení státního rozpočtu v oblasti zemědělství nemyslitelné a pro většinu farmářů by znamenalo brzký krach. „Už teď je většina z nich na hraně a jen přežívá. Nechápu to. V ostatních státech Evropské unie stát zemědělce nenechá na holičkách. U nás je to jinak. My jen chceme, aby se dodržovalo to, co naši politici podepsali při vstupu do Evropské unie,“ dodal Vystavěl.

Na Malostranském náměstí by měli protestovat i lidé z letovického zemědělského družstva Ledeko. „V českém zemědělství nevidím ze strany státu systém a řád, který by fungoval. Zemědělství jde ke dnu a nikoho to moc asi nezajímá. Produkty, co vyrábíme, jsou těžce ztrátové. Oproti loňskému roku máme v našem družstvu jenom v mléčné výrobě o devět milionů nižší tržby. V rostlinné výrobě to dělá pět milionů. Je to na hraně bytí a nebytí. Dlouhodobě je to neudržitelné,“ řekl ředitel zemědělského družstva Ledeko Vladimír Dražil.

Zemědělci z Blanenska se zapojí již do druhého celorepublikového protestu v krátké době. Před měsícem na protest proti nízkým výkupním cenám mléka vylili na pole mezi Bořitovem a Lysicemi přes třicet tisíc litrů čerstvého mléka.