Po loňském vyhlášení dotačního programu Zelená úsporám pro veřejný sektor začaly obce hromadně zpracovávat projekty na zateplení a energické audity za desetitisíce korun.
Vidina úspor energie, které dotované zateplení a výměna oken obecních budovách měly přinést, se však po několika měsících rozplynula. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa program pro veřejné budovy zrušil a dal kvůli úsporám přednost žádostem lidí. Také obce na Blanensku mají dodnes místo slíbených peněz jen draze zaplacené projekty. A zastupitelé přemýšlí, jak je využít.
V Boskovicích například potřebují zateplit budovu městského úřadu na náměstí 9. května. Projektové dokumenty za zhruba sto padesát tisíc korun zkusí použít v Operačním programu životního prostředí. „Žádosti se podávají od prvního prosince. Abychom splnili podmínky tohoto programu, museli jsme za úpravu projektových dokumentů zaplatit dalších dvacet tisíc korun. Je to ale jedna z posledních možností, jak projekt využít,“ poznamenal starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Náklady na zateplení pláště části boskovického úřadu jsou vypočítané na čtyři miliony korun. Tři čtvrtiny částky má zaplatit právě dotace.
Naštvané vedení
Do stejného programu jako Boskovice se nejspíš přihlásí i Šebetovští. Tamní starosta Zdeněk Čížek je ze Zelené úsporám rozladěný dodnes. „Za šestnáct let, co jsem na úřadě, se mi nic takového nestalo. Ministerstvo vyhlásilo dotační program, obce si nechaly zpracovat drahé projekty, a když bylo získání peněz téměř jisté, tak program zase zrušili,“ nechápavě kroutí hlavou Čížek.
Dotaci chtěl získat na zateplení a výměnu oken na zdravotním středisku, což by stálo více než dva miliony korun. „Pokud bychom dostali sedmdesátiprocentní dotaci, bude to pro nás velice výhodná a výrazná pomoc. V rozpočtu takové peníze nejsou a doktorům na nájemném to už vůbec nemůžeme naúčtovat,“ řekl starosta.
Postupné opravy z rozpočtu
Do Zelené úsporám se loni přihlásila i Černá Hora. „Jsou to dva projekty na zateplení zdravotního střediska a mateřské školy. Každý odhadem za čtyři miliony korun,“ uvedl tajemník radnice Jiří Rydval.
Podle zatím oficiálně nepotvrzených informací na některé obce, jež se v pořadníku Zelené úsporám umístily nejvýše, dotace možná zbudou. Černá Hora mezi nimi ale nebude, budovy totiž nejsou v kritickém stavu. Proto se městys nejspíš také přihlásí do Operačního programu životního prostředí. „Pokud ani tam dotace nezískáme, budeme muset projekty asi rozdělit do více fází a opravovat postupně z peněz našeho rozpočtu,“ uvedl Rydval.
Rekonstrukci potřebuje obecní úřad ve Skrchově. „Je to budova z padesátých let a od postavení se s ní nic nedělalo. Potřebujeme zateplit fasádu, půdu, vyměnit okna a dveře. Projekt za osmdesát tisíc stále leží na ministerstvu. Doufáme, že nějaké peníze se pro nás nakonec uvolní,“ podotkla starostka Skrchova Věra Kolářová.
Podle mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenky Brandtové však při rozdělování dotací nejdřív musí vyhovět soukromým žadatelům. „Města a obce mají na rozdíl od nich další možnosti, jak žádat o příspěvky,“ řekla.