Hlasujte v anketě vpravo nahoře

V současné době vyjíždějí z Boskovic zachránit lidské životy dvě rychlé lékařské pomoci. Jedna funguje nepřetržitě, druhá od sedmé hodiny ranní do půl třetí odpoledne. „Právě tu rychlou lékařskou pomoc, která slouží část dne, nahradí rychlá zdravotnická pomoc. Taková posádka funguje v Boskovicích už nyní od půl čtvrté do sedmi, což tak zůstane,“ sdělila vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví boskovické radnice Eva Siverová.

Ta se změny obává. „Vidím to jako problém. U primárních výjezdů pro lidi boskovického regionu nestihla rychlá přijet do požadovaných patnácti minut ve více jak tři sta případech. Navíc počet výjezdů za minulý rok se oproti roku 2007 zvýšil. Řekla bych, že posádky by se měly spíš posílit,“ míní Siverová.

Nadšená není ani starostka Blanska Jaroslava Králová. „Blansko bylo posílené oproti okresům, kde to takhle fungovalo už dlouho. Máme tu ale spoustu vesnic v kopcích, které jsou těžko dosažitelné. Je to krok zpět,“ myslí si Králová. Z Blanska v těchto dnech startují dvě posádky rychlé lékařské pomoci. Jedna slouží nepřetržitě, druhá do půl čtvrté odpoledne. Právě tu nahradí dva zdravotničtí záchranáři.

Ředitel záchranné služby: dva záchranáři často stačí

Novou ideu obhajuje ředitel krajské zdravotnické záchranné služby Milan Klusák. „ K řadě případů, které si vyžadují pouze dva zdravotnické záchranáře, totiž v současnosti musí vyjíždět posádka s lékařem,“ vysvětlil. Podobný systém funguje podle Klusáka v ostatních regionech Jihomoravského kraje už několik let. Přitom počet výjezdů v Blansku a Boskovicích je výrazně nižší než třeba ve Znojmě, Hodoníně či Kyjově.

Zhoršení kvality péče Klusák nepředpokládá. „Blansko, Boskovice i Velké Opatovice jsou od sebe vzdáleny zhruba pětadvacet kilometrů. Stejně vzdálené je od Blanska i Brno. K zanedbání nemůže dojít. Mimo to budeme situaci na obou výjezdových stanovištích, kde dojde ke změně, monitorovat. V případě, že bychom zhoršení péče zaznamenali, okamžitě přijmeme nápravná opatření,“ uvedl Klusák.

Ten je přesvědčen o tom, že zdravotnická záchranná služba svou povinnost na Blanensku plní poctivě. Síť výjezdových stanovišť zůstane zachována. „V počtu případů, kdy rychlá nestihla dorazit k pacientovi do patnácti minut, jsou zařazeny i ty situace, kdy vyjíždí posádka rychlé zdravotnické pomoci a sekundární transporty, kde rychlost dojezdu není tak naléhavá,“ vysvětlil Klusák.

Ve Velkých Opatovicích se nic nezmění. Z města bude dále vyjíždět jedna posádka rychlé lékařské pomoci.