Pomoc při potížích s výchovou či výukou dětí či posuzování, zda už je dítě schopné nastoupit do školy nebo má nějakou vývojovou vadu. To je jen zlomek z toho, co nabízejí pedagogicko – psychologické poradny. Když se rodičům výsledek vyšetření v jedné poradně nezdá, navštíví často další. Pracovníci poraden tak stejné posudky píší vícekrát, což stojí zbytečně peníze navíc. To je jeden z důvodů, proč budou poradny v Boskovicích a Blansku od ledna příštího roku sloučeny pod hlavičkou vyškovské poradny.

„Všechny tři poradny chceme sloučit. Pobočky v Boskovicích a v Blansku zůstanou. Jen adresa pro doručování pošty bude vyškovská,“ nastínil krajský radní Miloš Šifalda. Rada o sloučení rozhodla minulý týden. Pátého listopadu musí její rozhodnutí posvětit ještě krajské zastupitelstvo.

Podle Šifaldy v případě sloučení odpadne zdvojování posudků. „Poradny jsou ve městech, která jsou kousek od sebe. Když nebyli rodiče spokojení s posudkem jedné poradny, obešli postupně i ty další, přitom posudky byly stejné. Po sloučení to nebude možné. Odborníkům tak ubudou zbytečná vyšetření a budou se moct věnovat dalším případům. Lidé také nebudou muset tak dlouho čekat,“ zdůvodnil Šifalda. Odborníci v poradnách na Blanensku nyní rozhodují o budoucnosti zhruba dvou tisíc dětí.

Rodičům se plánované sloučení nezamlouvá. „Pokud by mi v poradně řekli, že mé dítě je nějakým způsobem opožděné, určitě bych si výsledek vyšetření chtěla ověřit i jinde. Jde přece o to, jakým směrem se začne budoucí život mého dítěte ubírat,“ namítla matka dvou dětí Kateřina Pavlíková z Blanska. Pokud by neměla možnost vyšetřit svou ratolest v blízkém městě, vydala by se kvůli dalšímu posudku i někam dál.
Podle Šifaldy rodiče nemusí mít strach. Změna se jejich dětí nijak nedotkne.

Sloučení poraden na Blanensku pod zařízení v sousedním okrese vidí pracovníci poradny v Blansku jako krok do neznáma. „Nebráníme se změnám, ale dosud nemáme žádné informace. Přitom sloučení bude znamenat spoustu organizačních změn. Obáváme se, že přijdeme o nějaké peníze. Dále nevíme, jaké po nás budou vyžadovat třeba lhůty na vyšetření,“ uvedla Miloslava Bolechová z pedagogicko – psychologické poradny v Blansku.

Ani zaměstnanci poradny v Boskovicích netuší, co mají od sloučení očekávat. „Nyní si neumíme představit, jestli to bude výhodou, nebo komplikací. Sloučení můžeme posoudit, až začne fungovat,“ řekla ředitelka poradny Ilona Pešová.

Do budoucna nevidí jasně ani ředitel vyškovské poradny. „Jde o spojení do většího organizačního celku. Co bude dál, to se pozná poté, až ke sloučení dojde,“ míní Jiljí Špičák.