Vedoucí blanenského útulku pro psy Jarmila Jurová pomáhá opuštěným pejskům překonat jejich bolest a samotu. Díky svému osobitému přístupu si ke každému psovi najde cestu. Je to žena na svém místě.

Návštěva pejsků z útulku v jejich nových domovech

Je září 2009 a paní Jarmila Jurová už je ve své funkci vedoucí psího útulku více než rok. Daří se jí předávat psy novým majitelům. Jeli jsme se s ní podívat na další kontrolu toho, jak se jejím dřívějším svěřencům v novém domově vede.
Jsou mezi nimi i štěňátka. Prvnímu, ke kterému se Jarmila Jurová rozjela, je přesně rok a slaví u svých nových majitelů krásných deset měsíců svého psího života. Pejsek Dan, kterému se v útulku říkalo Rošťák, se v útulku narodil a spolu se svými sourozenci v něm prožil i bezstarostné chvíle do svých osmi týdnů.

Nyní bydlí Dan na statku v Holštejně číslo 7 a je to pro něj sedmička šťastná. Dan je miláček manželů Pivodových, kteří na něj nedají dopustit. ,,Také je to na něm vidět, srst se jenom leskne a Dan všem ukazuje, že je pánem domu,“ popisuje Jarmila Jurová.

Paní Pivodová o Danovi, který se stal hned členem domácnost, říká: ,,Všem se náš Dan líbí. Obdivují hlavně jeho krásnou barvu. Výborně hlídá, jsme moc rádi že ho máme.“ O velké lásce ke zvířatům svědčí i péče o ostatní zvířecí obyvatele statku. Při pohledu na starou fenečku křížence a kočičku si člověk vzpomene na citát z knihy Malý princ: „Jsi zodpovědný za to, co jsi k sobě připoutal.“ Čas vymezený na kontrolu psa rychle uběhl, a proto se paní Jurová musí rozloučit. Na stejný den totiž byla naplánována ještě kontrola dalšího psího miláčka.

Z krabice ke šťastnému životu na statku

Další zastávkou je opět statek se šťastnou sedmičkou, a to v Rájci – Jestřebí u pana Eduarda Mokrého mladšího.
Pan Mokrý si přivezl z útulku začátkem letošního roku štěňátko německého ovčáka Beatrix. ,,Fenečka Beatrix byla spolu s ostatními sourozenci v prosinci nalezena v krabici u brány útulku. Z devíti štěňátek právě Beatrix dostala zápal plic a celých pět týdnů, co trvalo léčení, a ještě i potom, bydlela u mě. Tahle fenečka byla vypiplaná a hrozně milá, proto jsem si kontrolu u ní nemohla nechat ujít. Jsem zvědavá, jak bude vypadat a zda mě pozná,“ přiblížila osud dalšího pejska paní Jurová.

Přivítání přímo na místě bylo opravdu bouřlivé. Beatrix všem ukázala, kdo v domě vládne, co všechno může a nejlépe jí šlo ležení na sedačce. Hlavně však na ní bylo vidět, že se má dobře a její páníček ji i notně rozmazluje.
Pan Eduard Mokrý toho moc nenamluvil. Možná proto, že byl z přepadové kontroly pracovnice útulku překvapený. Byl rád za chválu a snad s fenkou, která ráda aportuje a cvičí, dle rad všech přítomných brzy zamíří na KK cvičiště.

Jarmila Jurová psy sleduje i poté, co opustí její kotce. „Při kontrole se vždy podívám, kde pes žije, v jaké je kondici a jaký má pelíšek. Majitelé mi také musí ukázat potvrzení, že psa nahlásili na obecním úřadu,“ řekla Jurová. Například v Blansku ale noví majitelé první rok poplatek za psa platit nemusí. Blanenský útulek provozují Služby Blansko.
Brzy zase přiblížíme osud dalšího chovance blanenského útulku.

#nahled|https://g.denik.cz/67/b6/infografika_utulek_blansko_novy_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/67/b6/infografika_utulek_blansko_novy.jpg|Infografika útulek Blansko#