Další díly seriálu Hvězdy budoucnosti naleznete ZDE

Na konkurz do muzikálu Les Misérables, který před dvěma lety uspořádalo Městské divadlo Brno, přišlo více než dvě stě padesát lidí. Mezi nimi byl i tehdy šestnáctiletý student z Blanska Jiří Daniel. Postoupil až do nejužšího výběru před režiséra Stanislava Mošu.

Mladíka vyprovodili z konkurzu s tím, že se mu ozvou. „Čekal jsem týden, čtrnáct dnů, měsíc, pak jsem to vzdal,“ vzpomíná sympatický umělec. „A potom, po měsíci a půl, zčistajasna přišel e–mail, že bych se jim hodil pro vedlejší roli,“ usměje se, když vzpomíná na největší překvapení, které prý v životě zažil. Tak se dnes osmnáctiletý mladík, jehož největší životní vášní je zpěv a divadlo, přesunul z jeviště blanenského dramatického souboru základní umělecké školy rovnou na prkna, která v Brně znamenají svět.

Les Misérables neboli Bídníci jsou jedním z nejúspěšnějších světových muzikálů a kvůli náročným pěveckým partům se jim přezdívá muzikálová opera. Jiří Daniel získal roli Montparnasse, který zpívá se sborem, téměř po celé představení doprovází hlavního hrdinu Jeana Valjeana a společně táhnou celý muzikál. Pro studenta gymnázia v Blansku začal dvouměsíční maratón vyčerpávajících zkoušek. „Trénovali jsme každý den kromě neděle, od deseti hodin ráno až do deseti do večera s dvouhodinovou přestávkou,“ přibližuje Jirka přípravy, které musí každý herec podstoupit, než se může postavit na jeviště před téměř sedm set diváků hudební scény Městského divadla. Naštěstí mu vyšli vstříc ve škole, kam docházel pouze na testy a dodatečné přezkoušení.

Premiéru měl muzikál v únoru loňského roku. „Je opravdu úžasné postavit se před několik stovek lidí a poprvé se cítit jako profesionál,“ popisuje nejmladší herec souboru, který hrál hlavně ze začátku až šestkrát do měsíce a někdy i dvě představení denně.

Jiří Daniel hraje na scéně Městského divadla Brno bídníka Montparnasse.

Na JAMU o rok dřív

K rozhodnutí definitivně pustit z hlavy povolání dětského lékaře, o kterém Jirka odmalička snil, a místo toho využít pěvecké a dramatické nadání a zkusit to na divadelních prknech, ho dovedl profesor Karel Hegner z JAMU. Ten v krajském kole soutěže ve zpěvu po Jirkově vystoupení prohlásil, že kdyby to stejné předvedl při přijímacích zkouškách na JAMU, s největší pravděpodobností by ho přijali.

V zákulisí divadla se blanenský talent dělí o šatnu s Robertem Jíchou, který exceloval v hlavní roli v muzikálu Carmen v Praze a který v Les Misérables hostuje v roli Enjolrase. „Jednou jsem se ho jen tak mezi řečí zeptal, zda by mě nechtěl připravovat na přijímačky na obor muzikálové herectví, a on souhlasil,“ raduje se nadaný zpěvák a herec. K přijímacím zkouškám se chystá už letos, přestože je teprve ve třetím ročníku gymnázia. Mimořádně talentovaným studentům to JAMU umožňuje s podmínkou, že si maturitu dodělají. „Jednou za čtyři roky se totiž tento obor neotvírá a bohužel to vychází zrovna na příští rok,“ vysvětluje, proč s přijetím pospíchá.

Kdyby si Jirka mohl vybrat jakoukoliv roli, zvolil by hlavní postavu v Bídnících. „Mám ještě jeden sen – zahrát si Ježíše v Jesus Christ Superstar. To je ale tak náročný part s tak velkým rozsahem, že je to sen takřka nesplnitelný,“ kroutí hlavou mladý student. Ten vedle divadla hraje také na housle v cimbálové muzice a v Komorním orchestru města Blanska a se zpěvačkou Ludmilou Dohnálkovou pořádá po celém blanenském okrese koncerty muzikálových melodií.

ANNA POŘÍZKOVÁ