Nafta přitom za týden zdražila celostátně o dvě koruny a osmnáct haléřů na průměrných 34,92 koruny za litr. Na jihu Moravy to je o něco více, cena dosahuje na 35,24 korun, zatímco na Vysočině je 35,19 korun za litr. Naposledy byla nafta dražší na konci letošního března. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Průměrná cena nafty přitom v Česku po většinu letošního roku klesala. Svého minima dosáhla na konci května, kdy se pohybovala kolem jednatřiceti korun. Od té doby zdražuje, přičemž v posledním červencovém týdnu růst cen zrychlil. Přispělo k tomu zvýšení spotřební daně z nafty od začátku srpna o jeden a půl koruny za litr. „Přišlo z letošního hlediska v takřka nejhorší možný okamžik. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu totiž v posledním necelém měsíci vylétla a je na svém více než půlročním maximu,“ komentoval ekonom Lukáš Kovanda.

Podle něj motorová nafta během dvou týdnů podraží o další až korunu a půl na litr. „V příštím týdnu by se pak měla dočkat zdražení o přibližně jednu korunu. Benzín zdraží o dvacet haléřů na litr,“ doplnil ekonom.

Benzin počátkem roku nejprve znatelně zdražil, takže počátkem února stál v Česku téměř osmatřicet korun. Pak začal natural mírně zlevňovat, aby v dubnu přechodně zdražil opět až k téměř 37,9 koruny za litr. Posléze opět zlevnil, ale od konce května ceny rostou nebo stagnují. Stejně jako v případě nafty i cena benzinu začala výrazněji růst v posledním týdnu.

I přes růst cen jsou paliva v Česku v současnosti výrazně levnější než před rokem. Benzin byl počátkem loňského srpna v průměru zhruba o 5,9 koruny dražší, a za naftu tehdy motoristé platili dokonce o více než deset korun víc než nyní.