Devítičlenné skupině se podařilo kaňon mezi horami Anapurnou a Manáslu projít za osm dní. Stali se druhou expedicí na světě, která to dokázala. První byli Francouzi v roce 2011. „Chamjé khola má stanovenou nejvyšší obtížnost,“ upozornil Štos. Členové expedice strávili v Nepálu měsíc. Na dobrodružnou cestu se připravovali čtyři roky. I přes důkladnou přípravu zažívali v obří rokli těžké chvíle. „Kritických momentů bylo mnoho,“ přiznal muž.

V hospici pro staré, týrané a handicapované psy v Bukovince se starají i o zubožená zvířata nalezené u chovatelky v Kamenici nad Lípou. Pojmenovali je Kameňáčci. Do Bukovinky přichází finanční i materiální pomoc z celé republiky. „Je hrozně moc lidí, kteř
Kameňáčkům pomáhají i lidé mimo region. Nové páníčky už našlo šest psů

Sestavu dobrodruhů tvořili kromě Štose speleologové z Ruska, Ukrajiny a Itálie. „Cannyoning, jak se disciplíně říká, je kombinace slaňování, skoků do vody, plavání a jeskyňářství. V Nepálu jsme překonávali převýšení 2300 metrů. Délka trasy byla sedm a půl kilometru,“ dodal Štos.

Úspěch výpravy potěšil starostu Rudice a speleologa Romana Šebelu. „Je to ohromný úspěch. Nutná je velká zkušenost s podobným terénem, kvalitní výstroj, psychická a fyzická zdatnost. V takové expedici se lidé musí spolehnout jen sami na sebe. Za ještě větší úspěch ale považuji to, že se všichni vrátili,“ řekl Šebela.

Víc o expedici si přečtěte v sobotním tištěném vydání Blanenského deníku Rovnost.

Studenti Střední průmyslové školy Jedovnice Jan Kratochvíl (na snímku) a jeho bratranec Jiří Kalvoda sestrojili z kostek stavebnice Lego robota Akio. Ten uspěl v letošní Robotiádě.
Studenti z Jedovnic postavili robota z Lega. Umí mluvit i počítat