Ta je však zatím jen na papíře a je možné, že tam ještě hodně dlouho zůstane. „Plochu si demoliční firma převzala v pondělí. Hotovo má být podle smlouvy do 20. prosince. Na jaře město plánuje část pozemku, která letos složila jako parkoviště pro návštěvníky akvaparku, vyasfaltovat a umístit tam vrácené prvky ze skateového hřiště v Blansku a zrušeného v Letovicích,“ informoval mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Demolice má stát zhruba 2,7 milionu korun s daní. Osud zchátralé stavby je v Boskovicích dlouhodobě komentované téma. Někteří místní lidé poukazují na to, že se mělo jít spíše cestou opravy objektu než demolice. „Existují dva stavební projekty, podložené statickými posudky, které navrhují revitalizaci hlavní části budovy hotelu Velen na ubytovací prostory. Jeden zaplatil JUDr. Paroulek a ten druhý zaplatilo bývalé vedení radnice projektantům AV Atelieru,“ uvedl například Vladimír Jakubec.

Blansko má mistry v Hospodském kvízu. Tým All In na snímku z vítězného mistrovství republiky v Pardubicích.
Blansko má mistry v Hospodském kvízu, tým All In porazil čtyřiapadesát soupeřů

Hotel postavili Boskovičtí v takzvané Akce Zet v sedmdesátých letech minulého století. Slavnostně ho otevřeli 24. června 1977. V sousedství stál lihovar, který těžká technika zbourala v roce 2005. Majitelé se u pozemků pod těmito stavbami od devadesátých let střídali jak na běžícím pásu. Nakonec plochu se zchátralým hotelem a pozemek po bývalém lihovaru získal advokát Jan Paroulek.

Hotel Velen před demolicí

Zdroj: Youtube

Velen byl od roku 2012 zavřený a právě Paroulek ho chtěl před šesti lety restartovat. Plánoval v něm fitness, masáže, saunu, restauraci a komfortní bydlení. „Ze stávající stavby zachováme pouze nosné prvky. Hotel musí splňovat současné požadavky z hlediska uspořádání prostoru a vybavení," řekl tehdy Deníku Paroulek.

Se svými plány obeznámil i vedení města. Nabídl mu bližší spolupráci. Poblíž se totiž nachází sportovní areál Červená zahrada, a bylo možné vytvořit zajímavý komplex pro sportovní vyžití a relaxaci.

Dohoda se společností Pyrotek padá. Blansko nabídne volnou plochu v průmyslové zóně Vojánky znovu.
Dohoda s Pyrotekem padá. Blansko nabídne volnou plochu ve Vojánkách znovu

Z plánů nakonec sešlo. Město nejprve vykoupilo v Červené zahradě areál Dvořáčkova mlýna a později se dohodla i s Paroulkem. Za zhruba hektarovou plochu mu zaplatilo ve třech splátkách 30 milionů korun. Paroulek navíc získal parcely mezi ulicemi Svatopluka Čecha a Absolonova na okraji Boskovic v hodnotě přes dva miliony korun.

Ve Velenu fungovala v letech 1983 až 1992 také kinokavárna. Za stoly si promítání tehdy mohlo vychutnat bezmála sedmdesát lidí. „Pamatuji si, že jsem tam s rodiči chodil jako kluk za odměnu na pohár a pohádku. Podobně jako většina mých vrstevníků. Byla to letitá tradice,“ zavzpomínal současný vedoucí boskovického kina Tomáš Marvan.