Boty na čtyřmetrovém podstavci, ve skále zbyl jen obrys mohutné postavy. Už dvakrát mohli návštěvníci na prázdném místě vidět podobu původní sochy prvního československého prezidenta v Rudce u Kunštátu na Blanensku. „Půjčili jsme si plátno a projektor,“ vysvětlil správce soukromého areálu Zdeněk Popelka.

Moderní technologie by s pomocí světelných triků mohly Masarykovu sochu oživit. Na trvalou moderní instalaci ale chybí peníze. „Stálo by to miliony korun, to si nemůžeme dovolit,“ objasnil správce.

Na projekci nestačí ani zázemí areálu. „Museli bychom přebudovat i elektrické vedení kvůli množství energie, které potřebuje,“ dodal Popelka.

Návštěvníci sochu uvidí na výstavě dobových fotografií, která se koná u příležitosti devadesátiletého výročí areálu. „Začíná osmnáctého května,“ upřesnil Popelka.

Socha v Rudce
• Čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka vznikla v roce 1928 k 10. výročí vzniku republiky.
• Na začátku války místní dílo obezdili, pak rozřezali a kvádry ukryli.
• V roce 1942 byly zničené.

Uměle vytvořená jeskyně v lesoparku, rozhledna nebo smyslová zahrada je oblíbený cíl výletů. „Jezdili jsme do Rudky na školní výlety. I když z Masarykovy sochy zbyly jen boty a průvodci se o ní nezmiňovali, každý věděl, komu boty patřily a jaký příběh socha má,“ vzpomněla bývalá učitelka Marie Maixnerová.

Čtrnáctimetrovou sochu do pískovcové skály na přání a náklady tehdejšího starosty a řezníka Františka Buriana za čtyři měsíce vytesal Stanislav Rolínek. „Prakticky ji vyškrabal jednou stranou nůžek a hasičskou sekerou,“ vysvětlil postup samouka z nedalekého Bořitova starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Za nacistické okupace se snažil Burian monument zachránit. Vlastenci sochu obezdili, hlavu schovali pod napodobeninu chatky. Úřady ale nařídily dílo zničit. „Burian a několik dalších sochu rozřezali a po částech ukryli. Po výsleších na gestapu se však místa úkrytů prozradila a kvádry čekala zkáza,“ popsal historii sochy Popelka.

Tisíce návštěvníků tak uvidí jen boty, které válku přečkaly pod vrstvou písku.

close Do druhé světové války stála v areálu Jeskyně Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu socha prvního prezidenta Československa. Vytvořil ji Stanislav Rolínek v roce 1928. info Zdroj: archiv Jeskyně Blaniských rytířů zoom_in