Bývalá hrnčírna, velká budova v srdci Zbraslavce, má nové majitele. Patří přímo Zbraslaveckým. Radní by si tam představovali muzeum hrnčířství nebo penzion pro důchodce.

„Nebyl by to špatný nápad. Víc bych uvítal ubytování pro staré lidi,“ nechal se slyšet jeden ze Zbraslaveckých, který si však nepřál zveřejnit své jméno.
Podle starosty vesničky Milana Vaněrky přišla bývalá hrnčírna obec na dva a půl milionu korun. „Vzali jsme si úvěr a ručíme rozpočtem,“ řekl Vaněrka, který je rád, že budova v centru Zbraslavce konečně patří obci. „Stojí na jednom z nejlepších míst, je snadno přístupná a není ohrožená povodněmi,“ podotkl starosta. Radní mají konečně kde uskladňovat věci. Další hospodářské budovy patřící k domu už zaplnily mantinely od kluziště, lavičky či věci dobrovolných hasičů.

V budoucnu by měl dům přilákat do regionu víc turistů. „Uvažujeme nad tím, že bychom tam zřídili z části muzeum hrnčířství nebo penzionek pro asi šest starších obyvatel Zbraslavce, aby se na stáří nemuseli stěhovat z regionu pryč,“ sdělil Vaněrka.

Že si staří lidé těžko v nových domovech zvykají, potvrdila i ředitelka černohorského domu pro seniory Věra Veselá. „Je to problém. Pro starší lidi je obtížné vyrovnat se s novinkami a přesunutí člověka z jeho přirozeného prostředí mezi ně patří. Domovy pro seniory jsou navíc kolektivní zařízení, kde by spolu lidé měli vycházet,“ sdělila Veselá, podle které záleží na každém jednotlivci, jak se se změnou vyrovná. „Záleží i na jeho zdraví a schopnosti se o sebe postarat,“ podotkla Veselá.

Představa muzea hrnčířství se moc líbí ředitelce Muzea Blansko Evě Nečasové. „Hrnčířství lidi láká. Chtělo by to místní aktivitu, protože v oblasti kolem Kunštátu hrnčířství dříve velmi vzkvétalo,“ míní ředitelka. Podle ní je nejznámější kunštátská keramika, jíž existuje řada druhů. Na Blanensku se vyskytuje ještě olomučanská keramika, další keramické skvosty jsou k vidění také v Letovicích.