„Jednalo se o úvodní setkání s architektem před vypracováním studie na úpravu volného prostranství po demolici Dukly. V úvahu přichází něco na způsob oddychové zóny. V parkové úpravě a doplněné třeba blanenskou litinou. Zatím jsme na začátku. Do Vánoc se ještě s architektem sejdeme," uvedl blanenský starosta Ivo Polák.

Podle něj chce město oslovit také veřejnost, aby se na finální podobě prostranství podílela. „Jedním z klíčových bodů je nový prostor upravit tak, aby smysluplně navazoval na lokalitu nedalekého podzámčí. Jak dlouho v této podobě vydrží, je otázkou. Záleží, jaký bude zájem ze strany investorů," dodal Polák.

Vedení města na volné ploše po zbourání Dukly totiž nepočítá se zástavbou ve vlastní režii. „Na to nemáme peníze. Prostor nabídneme investorům. Na demolici Dukly a úpravu prostranství máme deset milionů korun. A z toho nepostavíme žádný zámek," uvedl už dříve Polák.

Blanenský starosta dodal, že nová studie, podle které Blanenští volné místo po Dukle upraví, byla nutná. „Platný regulační plán ovlivnilo před dvanácti lety to, že tehdejší vedení města chtělo Duklu zachovat a stabilizovat," dodal starosta. S demolicí počítají Blanenští příští rok v období mezi dubnem a srpnem. Úpravu volného prostranství dělníci dokončí nejpozději v říjnu.

Betonový kolos dostavěli Blanenští v roce 1981 a sloužil jako luxusní ubytování v centru města. Po revoluci i kvůli nevyjasněným majetkovým vztahům postupně zchátral. Nakonec ho před třemi lety koupilo v dražbě město. Za třicet a půl milionu korun. Kvůli obavám, aby v Dukle nevznikla ubytovna pro nepřizpůsobivé lidi. Blanenská radnice poté hotel a okolní pozemky několikrát neúspěšně nabízela investorům.