„Podařilo se nám vysoutěžit rámcovou smlouvu, podle které vybraná firma v následujících dvou letech zajistí výměnu povrchů stávajících chodníků v hodnotě deseti milionů korun, zhruba polovina se má uskutečnit letos,” potvrdil blanenský starosta Jiří Crha.

Dělníci už se pustili do práce v Žižkově ulici, kde opravují úsek od křižovatky s ulicí Sadovou po ulici Havlíčkovu. „V plánu jsou ale také další úseky po celém městě. Na většině míst bude původní betonová dlažba nahrazena novou zámkovou dlažbou,“ informovala tisková mluvčí radnice Pavla Komárková.

Žáci blanenské základní umělecké školy vyzdobili strojovnu u splavu.
Čáp, bobr i vážka. Strojovna u splavu v Blansku prokoukla díky mladým umělcům

Opravovat chodníky letos bude město také v ulici Leoše Janáčka nebo na Pekařské ulici. „Vyspravit by se mělo také několik chodníků na sídlišti Sever v okolí Dvorské ulice, například úsek od okružní křižovatky s ulicí Bezručovou nahoru směrem k bowlingu, v blízkosti bytového domu číslo 18, podél parkoviště u hřbitova nahoru směrem k přehradě, u bytového domu v Okružní ulici a další,” vyjmenovala Petra Drašarová z oddělení komunální údržby odboru správy a rozvoje města.

Řada dalších oprav chodníků je naplánovaná samostatně. „Nové chodníky v Blansku přibyly i loni, samostatné projekty město připravilo například na Sportovním ostrově podél řeky Svitavy nebo na sídlišti Zbrorovce. Výměny povrchů v součtu také za zhruba pět milionů korun se dočkaly staré chodníky například v ulicích Chelčického, Stařeckého, Dvorská, Křížkovského, Poříčí či Kamnářská nebo na Podlesí,“ uzavřela Komárková.

Kamery dohlíží na dění v ulicích všech okresních měst jižní Moravy.
Kamery v Blansku: nová sázka na řešení u Zborováka, dojde i na obchodní centrum

Od loňska mohou lidé využívat nově opravenou spojnici centra města s blanenskou rekreační oblastí Palava. Rekonstrukce za necelých dvacet milionů korun byla společnou investicí města Blanska spolu se Svazkem vodovodu a kanalizací a společnosti EDG. Dělníci zahájili práce loni v červenci, stavebně měli hotovo před Vánoci.

Pohodlí a bezpečí si užívají také lidé v Boskovicích, když se vydávají na Šmelcovnu. Funguje zde nový most a součástí je i chodník. Město stála tato investice přibližně osmnáct milionů korun.